İnfantil pompe hastalığı tanısı ile çocuk metabolizma ve beslenme polikliniği'nde takip edilen ve enzim replasman tedavisi alan hastaların yaşam kalitelerinin, kas, kalp tutulum bulguları ile nörolojik gelişimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life, muscle and cardiac involvement and neurologicaldevelopmental status of infantile pompe patients followed up in A pediatricmetabolism and nutrition clinic
  1. Tez No: 634758
  2. Yazar: CANER HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİSE NESLİHAN ÖNENLİ MUNGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı'nda infantil Pompe hastalığı tanısı ile takip edilen ve enzim yerine koyma tedavisi uygulanan hastaların; demografik, klinik ve genetik özelliklerinin incelenerek, mobil olabilen hastaların tedavi öncesi ve son kontroldeki kardiyak parametrelerinin, güncel bilişsel düzeylerinin ve longitudinal olarak motor fonksiyonlarının izlemleriyle birlikte yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu tez çalışmasında 2009-2020 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı'nda mutasyon analizi ve asit alfa-glikozidaz enzim düzeyleri ile tanı alıp takibe giren 42 infantil Pompe hastası değerlendirildi. Retrospektif olarak dosyaları incelenerek klasik ve klasik olmayan infantil Pompe olarak gruplandırılan ve genetik sonuçlarına göre CRIM durumları yorumlanan hastaların, demografik özellikleri, özgeçmiş ve soy geçmiş bilgileri, klinik bulguları, laboratuvar verileri, enzim düzeyleri ile mutasyon analizi sonuçları ve enzim replasman tedavi süreleri ve sağ kalım oranları kaydedildi. Ayrıca, son kontrollerinde mobil olabilen 22 hastanın; kreatinin kinaz (CK) düzeyleri, ekokardiyografik değerlendirmeleri, 24 saatlik Holter EKG ile kalp ritim analizleri, kaba motor fonksiyonları, myotonometrik ölçümleri, on metre yürüme, 6 dk yürüme, 3 dk merdiven çıkma testleri, kas gücü muayeneleri, hızlı motor fonksiyon testleri (QMFT), Dual Enerji X-ışını Absorpsiyometresi (DXA) yöntemi ile kemik mineral yoğunlukları (KMY) ve vücut kompozisyonu (kas kütlesi) ölçümleri gerçekleştirildi. Çocukların yaşam kaliteleri, çocuklar ve çocuklar için ebeveynlere yaşam kalitesi ölçeği (ÇİYKÖ) uygulanarak değerlendirildi. Yaş gruplarına göre Denver II gelişim, Stanford Binet ve Wechsler çocuklar için zekâ testleri (WISC-R) yapılarak bilişsel gelişimleri yorumlandı. İşitme testleri yapıldı. B12, D vitamini ve folik asit düzeyleri ölçüldü. Bulgular: İnfantil Pompe hastalığı tanısı ile takip edilen toplam 42 hastanın %50'si kız, %50'si erkekti. Hastaların %40,5'i kaybedilmişti. Yaşayan 25 hastanın ortalama güncel yaşı 66,5±28,3 (16,1-124,0) ay idi. Klasik olmayan gruptaki hiçbir hasta kaybedilmemişti. Son kontrolde bu hastaların %96'sı mobil ve mobil olabilen hastaların %75'i bağımsız mobildi. Çalışmaya dâhil edilen 22 mobil hastanın 15'i (%68,2) klasik tip infantil Pompe hastasıydı. Hastaların tamamı 40 mg/kg/2 hafta dozundan enzim yerine koyma tedavisi (EYKT) almaktaydı. Hastaların tümünde 15,3±9,1 (3,6-32) ay EYKT sonrasında hipertrofik kardiyomiyopati bulgularının anlamlı bir şekilde gerilediği görüldü. 6 hastada aritmi olduğu saptandı. CK düzeylerinde tedavi sonrasında bir azalma olmadı. Hastaların 2018 yılında yapılan kaba motor beceri, myotonometrik ölçüm ve fonksiyonel durum değerlendirmeleri ile aynı testlerin güncel uygulamaları karşılaştırıldığında fonksiyonel kapasitelerinin korunabildiği görülerek, EYKT'nin kardiyak bulgulardaki iyileşme dışında kas bulguları üzerinde de belli ölçüde olumlu etki sağladığı görüldü. Ayrıca, klasik olmayan gruptaki hastaların mobilite oranlarının ve fonksiyonel kapasitelerinin klasik gruba göre daha iyi olduğu saptandı. DXA ile KMY ölçüldüğünde, 5 hastada Z-skorunun -2 SD altında olduğu görüldü. Vücut yağ dokusu ölçümü de DXA yöntemi ile yapıldı. Yaş grubuna göre kıyaslama yapılabilen 10 hastanın %60'ında yağ dokusu oranı sağlıklı Türk çocuklarına göre artmıştı. 9 (%41) hastada işitme kaybı vardı. Bunların %45'i sensörinöral, %33'ü iletim ve %22'si miks tipindeydi. Bu hastaların 8'inde konuşma bozukluğu vardı. Bilişsel değerlendirme (Stanfort Binet ve WISC-R) yapılan 15 hastanın 9'unun (%60) sınır zekâda olduğu görüldü. Denver gelişim testi yapılan 7 hastanın tümünde anormal sonuç alındı. Yaşam kalitesi mobil ve klasik olmayan tip infantil Pompe hastalarında daha yüksekti. Sonuç: İnfantil Pompe hastalığı nadir görülen bir kalıtsal metabolik hastalıktır. EYKT sonrası hastaların yaşam süreleri, fonksiyonel kapasiteleri ve yaşam kaliteleri artmış ve kalp bulguları gerilemiştir. Tek merkezde, 42 hasta ile 11 yılı aşan yüksek doz enzim yerine koyma tedavisinin hastalarımızdaki mortalite ve morbiditeyi azaltığını gördük. 61,0±32,6 (10,7-124,7) Ay EYKT ile hastaların kardiyak bulgularında tam düzelme sağlanırken, fonksiyonel kapasitelerinin de korunduğu ve bunun da hem hasta hem de ebeveynlerin yaşam kaliteleri üzerine olumlu etki yaptığını gördük. Bu tez çalışması infantil Pompe hastalığında, kardiyak bulguları, enzim düzeyleri, genotip, bilişsel ve motor fonksiyonlar, işitme testleri, KMY, yağ dokusu oranları ve yaşam kalitesi ölçekleriyle değerlendiren tek merkezli en fazla sayıda hastanın incelendiği bir araştırmadır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Quality of Life, Muscle and Cardiac Involvement and Neurological Developmental Status of Infantile Pompe Patients Followed up in a Pediatric Metabolism and Nutrition Clinic Aim: The aim of this study is to evaluate the demographic, clinical and molecular findings, pretreatment and posttreatment parameters related to cardiac functions, cognitive status, longitudinal motor assessment and quality of life of infantile Pompe patients, who are followed up and treated with enzyme replacement therapy in Çukurova University Medical Faculty Pediatric Metabolism and Nutrition Department. Material and Method: In this study, 42 infantile Pompe patients who were diagnosed with molecular analysis or acid alpha-glucosidase enzyme analysis and followed up in between 2009 and 2020 in Çukurova University Medical Faculty Pediatric Metabolism and Nutrition Department were included. Retrospectively, demographic features, personal and family histories, clinical findings, laboratory data, enzyme analysis, molecular findings, duration of enzyme replacement therapy, and survival of patients were assessed. Patients were grouped as classical and non-classical infantile Pompe disease and CRIM status were interpreted according to genotype. Also, creatinine kinase (CK) levels, echocardiography, cardiac rhythm analysis with 24-hour Holter electrocardiogram, gross motor functions, myotonometric measurements, 10 meter walk test, 6 minute walk test, 3 minute step test, muscle strength, quick motor functions test (QMFT), bone mineral density (BMD) and muscle mass measurements with dual energy x-ray absorptiometry (DXA) of 22 patients who were able to be mobilized independently in the last visit were evaluated. Quality of life assessments were done with Pediatric Quality of Life (PedsQoL) Inventory including parent and child forms. Neurocognitive assessments were done with Denver II Developmental Scale, Stanford Binet Intelligence Scales, and Wechsler Intelligence Scale for Children (WISC-R) according to the patient's age. Audiological evaluations were done. Vitamin B12 and D and folic acid levels were measured. Findings: 50% of the 42 infantile Pompe patients were female. 40,5% of the patients have deceased. The mean current age of 25 alive patients was 66,5±28,3 (16,1- 124,0) months. None of the patients in the non-classical group have died. At the last visit, 96% of these patients were mobile and 75% of the mobile patients were mobilized independently. 15 of 22 mobile patients (68,2%) were classical type infantile Pompe patients. All of the patients were on enzyme replacement therapy (ERT) with the dose of 40 mg/kg/2 weeks. Hypertrophic cardiomyopathy findings were regressed after 15,3±9,1 (3,6-32) months of ERT in all patients. 6 patients had cardiac arrhythmia. There were not any change in CK levels related to therapy. Comparison of gross motor functions, myotonometric measurements, and functional status assessments of patients in 2018 and currently indicated that functional capacity of the patients were preserved. This highlighted that, ERT has beneficial effects on both cardiac and skeletal muscle functions. Also, mobility rates and functional capacity of the patients in non-classical group were better compared to classical group. BMD measurements with DXA detected z scores below - 2 SD in 5 patients. Body fat was measured with DXA. 60% of 10 patients have increased adipose tissue mass compared to age-matched healthy Turkish children. 9 patients (41%) have hearing impairment. 45% have sensorineural, 33% have conductive, and 22% have mixed hearing loss. 8 of these patients have speech problems. Neurocognitive assessments showed (Stanford Binet and WISC-R) borderline intelligence in 9 of 15 patients (60%). Denver II Developmental Scale were abnormal in 7 patients. Quality of life scores were higher in mobile and non-classical patients. Conclusion: Infantile Pompe disease is a rare inherited metabolic disease. ERT have positive effects on survival, functional capacity, quality of life and cardiac findings of the patients. With 42 patients and for 11 years in a single center, we have showed that high dosage ERT have decreased mortality and morbidity in our patients. With 61,0±32,6 (10,7-124,7) months ERT, cardiac findings were completely resolved, functional capacity of the patients were preserved and positive effects on quality of life of both patients and parents were observed. This study is a single center study including cardiac findings, enzyme analysis, genotype, cognitive and motor functions, audiological evaluations, BMD, adipose tissue mass and quality of life assessments of a large group of infantile Pompe patients.