Pankreas kanserlerinde prognostik kriter olarak platelet-lenfosit oranı ile red cell distribution width (RDW)- platelet oranının ilişkisinin sorgulanması
Investigation of the relationship between platelet-lymphocyte ratio and red cell distribution width (RDW) - platelet ratio in pancreatic cancers as prognostic criteria
  1. Tez No: 634847
  2. Yazar: ÇAĞLAR ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Farklı kanser türlerinde inflamasyon belirteçlerinin prognostik değeri araştırılmıştır. Proinflamatuar belirteç olan platelet-lenfosit oranı (PLO) çeşitli kanserlerde araştırılmış ve uzun süreli sağkalımı öngördüğü saptanmıştır. RDW-platelet (RPO) oranının ise hepatit B hastalarında karaciğer sirozu gelişme ihtimalinde ve akut pankreatitte mortaliteyi öngörmede etkisi kanıtlanmıştır. Bu çalışmada, proinflamatuar belirteçlerin pankreas kanserinde prognostik önemini araştırmayı amaçladık Yöntem: Çalışma Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Klinik Araştırma Etik Kurulunun onayı alındıktan sonra gerçekleştirildi. 2015-2019 tarihleri arasında genel cerrahi kliniğine pankreatikoduodenektomi operasyonu planıyla yatırılan hastaların dosyaları incelendi. Hastalardan rutin olarak istenen hemogram değerlerindeki platelet-lenfosit oranı ile RDW-platelet oranı değerlendirildi. Bulgular: 103 hasta çalışmaya alındı. Bunların 57 'i (%55) erkek, 46 'i (%45) kadın cinsiyettir. Hastaların 76'sına (%73) Whipple, 27'sine (% 27) pilor koruyucu Whipple ameliyatı yapılmıştır. Postoperatif dönemde iki yıllık takipte 50 hasta (% 48.5) yaşarken, 53 hasta (%51,5) ex olmuştur. PLO için cut off değeri 285.4; RPO için 0,047 bulduk. PLO için p değeri 0.026 olup istatistiksel olarak anlamlıdır. RPO log rank ortalama sağ kalım analizinde anlamlı bulunmadı. Sonuç: Bizim belirlemelerimize göre PLO pankreas kanseri prognozunu öngörmede yararlı olabilir. Ancak RPO pankreas kanseri prognozunu öngörmede yararlı değildir. İnflamasyon belirteçleri maliyet- sonuç açısından değerlendirildiğinde çeşitli kanser hastalarının prognozlarını tahmin etmede çok kullanışlı olabilir. Dolayısıyla cerrahi ya da medikal tedavi seçiminde hekime yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
Aim: The prognostic value of inflammation markers in different types of cancer has been investigated. Platelet-lymphocyte ratio (PLR), which is a proinflammatory marker, has been investigated in various cancers and has been found to predict long-term survival. RDW-platelet ratio (PPR) has been proven to affect liver cirrhosis in hepatitis B patients and to predict mortality in acute pancreatitis. In this study, we aimed to investigate the prognostic significance of proinflammatory markers in pancreatic cancer. Methods: The study was conducted after the approval of Yıldırım Beyazıt University Clinical Research Ethics Committee. The files of patients who were admitted to the general surgery clinic with a whipple operation plan between 2015-2019 were examined retrospectively. The platelet-lymphocyte ratio and RDW-platelet ratio in the hemogram values routinely requested from the patients were examined. Results: 140 patients were included in the study. Of these, 75 (53.6%) are male and 65 (46.4%) are female. 106 (75.7%) of the patients were operated with Whipple, and 34 (24.3%) of them with pylo-protective Whipple surgery. While 66 patients (47.1%) were discharged in the postoperative period, 74 patients (52.9%) were ex. The average lymphocyte count of the patients is 1,296 x 10 ^ 9 / L ± 0.54 x 10 ^ 9 / L. The cut off value for PLO is 273.75; We found 0.0495 for RPO. The value of p for the PLO is 0.026 and it is statistically significant. RPO log rank was not significant in the mean survival analysis. Conclusions: According to our determinations, PLO may be useful in predicting pancreatic cancer prognosis. However, RPO is not useful in predicting pancreatic cancer prognosis. When the inflammatory markers are evaluated in terms of cost-results, they can be very useful in estimating the prognosis of various cancer patients. Therefore, it will guide the physician in the choice of surgical or medical treatment.