Dünya sosyal forumu ve alternatif küreselleşme
World social forum and alternative globalisation
  1. Tez No: 634848
  2. Yazar: SEMİHA MELİS MANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Dünya Sosyal Forumu ve Alternatif Küreselleşme başlıklı çalışmamızda bugün dünyayı, devletleri ve halkları savaşlara ve yoksulluğa sürükleyen neoliberal küreselleşmenin doğuşunu, buna karşılık devletlerin ve halkların sürdürülebilir, barışı destekleyen, insan ve emek merkezli alternatif küreselleşme arayışlarını inceledik. Alternatif küreselleşme arayışları Asya, Afrika ve Güney Amerika'da devletler tarafından IMF, DTÖ ve Dünya Bankası gibi kurum ve kuruluşlara alternatif BRICS, UNASUR, Şanay İşbirliği Örgütü gibi farklı organizasyonlar aracılığıyla sistematik şekilde ortaya konmaya çalışırken, dünya halkları tarafından Dünya Sosyal Forumu aracılığıyla gerçekleşmektedir. Nihayet, çalışmamızın son kısmında küreselleşme ile değişen güvenlik, barış, egemenlik ve demokrasi kavramları incelenmiş, alternatif küreselleşme kavramı çerçevesinde yeni dünya düzenine nasıl uyum sağlayabilecekleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis with the title 'World Social Forum and Alternative Globalisation' aimed to analyze the birth of neoliberal globalisation which lead the world, states and people to endless war and poverty and the pursuit of the states and people an alternative globalisation which is sustainable, supports peace, centers human and labour. In Asia, Africa and South America pursuit of alternative globalisation are being dealt with various organisations like BRICS, UNASUR and Shanghai Cooperation Organisation as an alternative to IMF, WTO and World Bank. On the other side, global community is in search of alternatives to neoliberal globalisation through World Social Forum. This thesis analyzes these developments in detail. In the last chapter of our thesis, it is aimed to present concepts such as security, peace, sovereignty and democracy which have been amended through the globalisation process and aimed to put forward a way in which these concepts may exist coherently with the new world order.