Kur'an-ı Kerim ve tefsir kaynaklarında Hz. Meryem ve oğlu İsa (as)
Hazrat in the Qur'an-ı Kerîm and explanation resources Meryem And Jesus 'as'
- Tez No: 634874
- Danışmanlar: PROF. DR. NASRULLAH HACIMÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Allah Kur'ân-ı Kerîm'de Hz. Meryem'i övgü dolu ifadelerle taltif etmiştir. Hatta Kur'ân'da onun hem ailesinin hem de kendisinin adını taşıyan iki müstakil sûrelere (Âl-i İmrân ve Meryem sûreleri) yer vermiştir. Dikkatli bir okuyucu onun hayatında seçilmişliğinden, yetişmesine, iffetine ve faziletine dâir ayrıntıları görecektir. Kur'ân, Hz. Meryem'den bahsettiği gibi açık, şüphe ve kapalılığa mahal olmayacak derecede Hz. İsâ'dan da bahsetmiştir. Kur'ân'da Hz. İsâ'nın doğumundan, mucizelerinden ve Allah'ın ona tahsis etmiş olduğu sıfatlarından bahsedildiği gibi onun dine davetinden, Allah yolunda mücadele edişinden, ona isnat edilen sihirle konumunun düşürülmek istenmesinden de bahsedilmektedir. Ayrıca Hz. Meryem ve Hz. İsa hakkında vârid olan hadisler de bulunmaktadır. Ancak burada söz konusu olan çalışmalar ayet merkezli ele alındığından, konunun bağlamı çerçevesinde tüm hadislere değil de bazı hadislere yer verilecektir. Müfessirler bu konuya dair yeteri kadar ayrıntıya yer vermişlerdir. Bu araştırmada Hz. Meryem ve Hz. İsa hakkında müfessirlerin görüşlerinden istifade edilmeye çalışılmış, Hz. Meryem ve Hz.İsa'nın Kur'ân'da geçen kıssaları, tarihsel süreç dikkate alınarak sunulmuş, gereken yerlerde de müfessirlerin görüş, ihtilaf ve tartışmalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
God Honored Mary in the noble Quran, he even singled her out with a whole Surah in her name, in addition to another surah in the name of her family. Experienced readers of the verses of the holy Quran finds that Mary's life was narrated with details from her upbringing to her purity and choice of virtue. As well as the holy Quran spoke of Mary, the Quran also spoke of Jesus, with a clear style and unambiguous detailed narration. The holy Quran talked about his birth, miracles, and attributes that god assigned to him, in addition to his call to god and his struggle in his path, and the harm he has suffered in Allah's sake, while some accused him of witchcraft or even placing him in status he is never called for. Also, Mary and her son Jesus, peace be upon them, were mentioned in the noble hadith on several topics that will be mentioned later in their context.The commentators had spoken in details about them, may God be please with them and bless their efforts on these matters. In my research. I have highlighted the views of the interpreters about the virgin Mary and her son Jesus peace be upon them both, and I have mentioned these verses in the Quran which narrated their life in details according to the chronology of their story, taking into account the differences of the interpreters when gathered and discussed.