Mevsimlik tarım işçiliğinde kadın ve çalışma koşulları: Çanakkale-Biga örneği
Women and working conditions in seasonal agricultural work: Çanakkale-Biga example
- Tez No: 634895
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTÜL ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Mevsimlik tarım işçisi, başkasına ait tarım alanında ekme, sulama, ilaçlama, yetiştirme, hasat gibi tarımsal faaliyetlerin herhangi bir aşamasında rol alan, bir sözleşmeye bağlı ya da sözleşme olmaksızın, ücretli/yevmiyeli ya da ayni ödeme karşılığı, bulunduğu ülkenin vatandaşı ya da göçmen olup, mevsimlik işlerde sürekli ya da gezici çalışan kişidir. Günümüzde sayıları hiç de azımsanamayacak boyutlara ulaşan mevsimlik tarım işçilerinin sahip olduğu yaşam ve çalışma koşulları oldukça kötüdür. Çünkü yeterli yasal korumalar yoktur. Mevsimlik tarım işçiliği, her ne kadar kölelik olarak değerlendirilmese de ''köleliğin modern versiyonu'' olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu denli zor koşullara sahip olan mevsimlik tarım işçiliğinin içine, bir de kadın girince daha da zor bir durum ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda, araştırmanın amacı, Çanakkale bölgesindeki mevsimlik tarım işçisi kadınların çalışma ve yaşam koşullarında karşılaştıkları zorlukları ortaya koymaktır. Bunun için de, Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı köylerinde, ulaşılabilen 56 mevsimlik tarım işçisi kadın ile yüz yüze görüşme tekniğinden faydalanılarak, görüşme gerçekleştirilmiştir. Bunun sonucunda ise; mevsimlik tarım işçisi kadınların sosyal güvence konusunda eksik bilgiye sahip oldukları, yaşam alanlarında bazı eksikliklerin olduğu, çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak; mevsimlik tarım işçisi kadınların memnuniyet düzeylerini arttırmak adına, biraz olsun seslerine kulak vererek, en azından belli başlı temel isteklerini yerine getirmek ve gerilemeye başlayan tarımsal üretimi en azından, bu alanda çalışabilecek işgücüyle canlandırmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The seasonal agricultural worker is a citizen or immigrant of the country in which he / she isPaid, in return for a paid / casual or in-kind payment, who takes part in any stage of agricultural activities such as sowing, irrigation, spraying cultivation, harvesting in the field of someone else's agriculture is a permanent or mobile worker for seasonal jobs. Today,the living and working conditions of seasonal agricultural workers,whose numbers have reached considereable levels,are very poor.Because there are not enough legal protections.Altough seasonal agricultural work is not regarded as slavery, it emerges as ''the modern version of slavery.'' When a women enters into seosonal agricultural labor,which has such diffucult conditions,an even more diffucult sitiuation emerges. In this context the aim of the reserch is to reveal the difficulties that seasonal agricultural workers in Çanakkale face in working and living conditions. Therefore, in the villages of Çanakkale's Biga district, 56 seasonal agricultural worker women were interviewed by using face-to-face interview techniques. As a result of this; It has been revealed that seasonal agrıcultural workers have incomplete information on social security, there are some deficiencies in their living areas, and working conditions need to be improved. As result; In order to increase the satisfaction levels of seasonal agricultural women, it is necessary to listen to their voices, at least to ful fiil their basic basic demands and to revive agrıcultural production that has begun to decline, at least with the workforce who can work in this field.