Meskûn mahal muharebelerinde silahlı çatışma hukuku
The law of armed conflict in urban warfare
- Tez No: 634893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ HALATÇI ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezin amacı, günümüzde uluslararası örf ve âdet hukukunun bir parçası haline gelmiş bulunan silahlı çatışma hukuku temel ilkelerinin, silahlı çatışmaların özel nitelikli bir görünümü olan meskûn mahal muharebelerinde uygulanmasının incelenmesidir. Savaşların yüzyıllardır süregelen değişim ve gelişimi, günümüzün şehirleşme ve nüfus yapısı ile teknolojik ilerlemesinin etkisi ile varlığını yoğun bir biçimde meskûn mahallerde sürdürmektedir. Ortaçağ savaşlarının geniş harekât sahaları ve siviller ile savaşan unsurların net ayrımları yerini şehirlerin karmaşık ve üç boyutlu yapısı ile siviller ve savaşanların iç içe geçtiği bir ortama bırakmıştır. Tüm bu şartlar altında, silahlı çatışma hukukunun uygulanması daha da büyük bir önem arz etmektedir. Ayrıca bu karmaşık yapı, uygulayıcıların birtakım ihlallere neden olabilmesi ihtimalini de artırmaktadır. Bu çalışmada meskûn mahal muharebelerine ilişkin incelemeye geçilmeden önce, çalışmanın birinci bölümünde silahlı çatışma hukukundaki temel ayrımlar incelenecektir. Bu bölümde uluslararası silahlı çatışma ve iç silahlı çatışma ayrımı, düzenli savaş ve düzensiz savaş ayrımı, son olarak da terörizmle mücadelede silahlı çatışmalar hukuku uygulamaları alt bölümleri incelenecektir. Çalışmanın ikinci bölümünde meskûn mahal muharebelerine ilişkin temel bilgilerin ardından, meskûn mahallerde silahlı çatışma hukuku uygulanması temel ilkeler doğrultusunda incelenecektir. Konu kapsamında değerlendirilecek temel ilkeler, sivillerin korunması, ayrım gözetme, orantılılık ve gereklilik olarak belirlenmiş olup, kuramsal çerçeve ile geçmiş uygulamalardaki somut durumlar doğrultusunda bir inceleme yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the application of the basic principles of law of armed conflict, which has become a part of customary international law, to urban warfare as a specified type of armed conflicts. The change and development of wars, ongoing for centuries, continue to exist extensively in urban areas with the effect of today's urbanization and population structure and technological progress. The vast battlefields and certain distinctions between civilians and combatants of medieval wars have left their place to complicated and three-dimensional structure of cities and an environment where civilians and combatants intertwine. Under these circumstances, implementation of the law of armed conflict is of greater importance. Also this complex structure increases the likelihood that practicioners may cause some violations. In this study, before proceeding to the examination of urban warfare, basic distinctions in the law of armed conflict will be examined in the first chapter. In this chapter, distinction of international armed conflict and non-international armed conflict, regular warfare and guerilla warfare, finally the application of the law of armed conflict to counter terrorism operations will be examined as sub-chapters. In the second chapter of this study, after the basic information about the urban warfare, the implementation of the law of armed conflict in urban areas will be examined on the basis of basic principles. These basic principles, which will be evaluated within the topic, are determined as protection of civilians, distinction, proportionality and necessity. The examination will be made within the context of theoratical frame and concrete situations in practice.