Yapay metal köpük ile entegre edilmiş kanatçıklı ısı alıcısının akış ve ısıl performans analizi
Flow and heat transfer performance analysis of novel artificial metal foam integrated with pin fin heat sink
  1. Tez No: 634905
  2. Yazar: BEYTULLAH İSMET TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Direkt Metal Lazer Sinterleme (DMLS) yöntemi ile kartezyen koordinatlarda her eksende belirli sayıda 1 mm çapında delikler içeren 12,2 PPI değerine sahip (Ɛ=0,37) yapay alüminyum köpük malzeme üretilmiştir. Üretilen malzeme ile doğrudan ve silindirik iğne uçlu kanatçıklarla entegre edilmek suretiyle iki farklı blok ısı alıcısı tasarlanmıştır. Hava soğutmalı dikdörtgen kanalın test bölgesine yerleştirilen her iki ısı alıcısının akış ve ısıl karakteristikleri deneysel olarak incelenmiştir. Test bölgesinin üst ve yan duvarları ısıl olarak yalıtılmış iken alt duvarı farklı değerlerde sabit ısı akısına maruz bırakılmıştır. Laminer akışta (Re=200-1470) gerçekleştirilen çalışmada farklı soğutucu akışkan giriş hızlarında çalışmaya konu ısı alıcılarında akış yönünde meydana gelen basınç düşümleri ölçülmüş ve ortalama Nusselt (Nu) değerleri hesaplanmıştır. Hız ile basınç düşümü arasındaki ilişkiden faydalanılarak üretilen yapay alüminyum köpüğün geçirgenlik ve atalet katsayıları belirlenmiştir. Nu ve Re arasındaki ilişki ise her bir ısı alıcısı için Nu=aRe^b formunda ampirik denklemler ile ifade edilmiştir. Sonuç olarak elde edilen bulgular kanatçık entegrasyonunun ısı transferi üzerinde olumlu, basınç düşümü üzerinde ise olumsuz bir etki yaratığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel artificial aluminum foam material with 12,2 PPI (Ɛ = 0,37) with a certain number of 1 mm diameter holes in each axis was produced in the cartesian coordinates by the Direct Metal Laser Sintering (DMLS) method. Two different block heat sinks have been designed by using this produced material both by using directly and integrating with pin fins. The flow and thermal characteristics of both heat sinks placed in the test section of the air-cooled rectangular duct were investigated experimentally. While the upper and sidewalls of the test section are thermally insulated, the bottom wall is exposed to constant heat flux at different values. In the study carried out in laminar flow (Re = 200-1470), in the direction of flow at different inlet velocities in heat sinks occurring pressure drops were measured and average Nusselt (Nu) values were calculated. The permeability and inertial coefficients of the novel artificial aluminum foam produced using the relationship between velocity and pressure drop were investigated. The relationship between Nu and Re is expressed in empirical equations in Nu = aRe^b form for each heat sink. The results show that the pin fins integration has a positive effect on heat transfer performance and a negative effect on pressure drop.