Advices to a Phanariot Candidate for the grand dragomanate and Voivodaship of the Danubian Principalities in the Eighteenth Century: Be-Nâm-i Havâriyyûn-i Bürûc-i Fünûn of Ebûbekir Kânî Efendi̇
18. yy. de Fenerli Bir Baş Tercümân ve Eflak ve Boğdan Voyvoda adayına öğütler: Ebûbekir Kânî Efendi'nin Be-Nâm-ı Havâriyyûn-ı Bürûc-ı Fünûn'u
- Tez No: 634906
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE OZİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, 18. yüzyılda dönemin edebi figürlerinden ve bürokratlarından biri olan, Ebûbekir Kânî Efendi (1712-1791) tarafından yazılmış Be-nâm-ı Havâriyyûn-ı Bürûc-ı Fünûn adlı eseri incelemektedir. Metin, baş tercümanlık ve Eflak-Boğdan voyvodalıklarında bulunan seçkin Fenerli Rum ailelerinden biri olan Mavrokordato ailesinin bir üyesi için yazılmıştır. Bürûc-ı Fünûn, literatürde çoğunlukla Türkçe öğretmek amacıyla kaleme alınan bir kitap olarak ele alınırken, bu çalışma metnin nasîhatnâme yönünü inceleyecektir. Ayrıca, bu tez, metnin yeni keşfedilen en erken tarihli nüshası üzerinden Ebûbekir Kânî Efendi'nin müellifliği hakkında bazı varsayımlarda bulunacaktır. Buna ek olarak, Bürûc-ı Fünûn'un Mavrokordato ailesinin hangi üyesi için yazıldığını irdelenecektir. Bu doğrultuda, bu çalışma, Bürûc-ı Fünûn metni üzerinden hem Osmanlı-Fenerli dünyası içerisinde Mavrokordato ailesinin motivasyonlarını hem de Osmanlı üst sınıfını anlama teşebbüsünde bulunacaktır. Böylelikle, Bürûc-ı Fünûn, metnin farklı boyutlarının olduğunu da gözler önüne serebilmek adına tarihsel bağlamda bir analize tabi tutulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Be-nâm-ı Havâriyyûn-ı Bürûc-ı Fünûn, an eighteenth-century work of prose, written by the Ottoman literary figure and bureaucrat Ebûbekir Kânî Efendi (1712-1791). It was written for a member of the Mavrocordatos family, one of the prominent Phanariot families, which filled the positions of the grand dragomanate and voivodaship of the Danubian Principalities. While the linguistic function of Bürûc-ı Fünûn has been largely emphasized in the secondary literature, this study explores the characteristics of the text in terms of nasîhatnâme (book of advice) literature. The thesis also makes assumptions about the authorship of Ebûbekir Kânî based on a newly discovered manuscript of the text which is of the earliest date of issue. The thesis also inquires about which Mavrocordatos Bürûc-ı Fünûn was written for. Accordingly, it attempts to understand the motives of the Mavrocordatos family within the Ottoman-Phanariot world and the inner dynamics of the Ottoman upper administration. All considered, the thesis will analyse Bürûc-ı Fünûn in a historical context in order to reveal the wider dimensions of the text.