Sakin şehir (cittaslow) Uzundere'nin planlama ve tasarım uygulamaları yönünden sürdürülebilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of Slow City (Cittaslow) Uzundere's Sustainability for Planning and Design Applications
  1. Tez No: 634911
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZGERİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARİS KARAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Çalışma iki temel amaca odaklanmaktadır. Bunlardan birincisi Türkiye'nin 11. Cittaslow şehri ve aynı zamanda bir turizm merkezi olan Uzundere'nin mevcut durumu ve planlama çalışmalarının sürdürülebilirlik kriter ve göstergeleri doğrultusunda sürdürülebilirliğini değerlendirmektir. Çalışmanın ikinci amacı ise ilçede yürütülen mekânsal projeler, peyzaj tasarımları ile sosyo-ekonomik, kültürel ve sanatsal faaliyet, uygulama ve programların sürdürülebilirliğini ve/veya sürdürülebilirliğe katkısını değerlendirmektir. Yöntem: Çalışma etüt, veri toplama, analiz ve değerlendirme olmak üzere dört temel aşamadan oluşmaktadır. Etüt aşamasında gözleme dayalı olarak çalışma alanının sorunsalı ve çalışmanın amaçları belirlenmiştir. Veri toplama aşamasında çalışma alanının peyzaj kaynak değerleri, çalışma alanını etkileyen planlama çalışmaları ile mekânsal projeler, peyzaj tasarımları ve diğer faaliyet ve uygulamalara ait veriler toplanarak, sürdürülebilirlik değerlendirmesi için yerel halk grubu, ziyaretçi grubu ve odak grup ile iki farklı anket çalışması yürütülmüştür. Analiz aşamasında anket çalışması ile elde edilen veriler ANOVA ve T-Test olmak üzere iki farklı istatistiki analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Çalışmanın değerlendirme aşamasında ise analiz edilmiş anket verileri, çalışma alanının peyzaj kaynak değerleri ile ilişkilendirilerek, sürdürülebilirlik ekseninde bazı stratejiler geliştirilmiştir. Bulgular: Çalışmanın bulgularına göre yerel halk, ziyaretçiler ve odak grup mekânsal tasarım özellikleri, ekolojik özellikler, koruma ve duyarlılıklar ve sosyo-ekonomik özellikler bakımından farklı yaklaşımlar sergilemektedir. Odak grup çalışma alanında yürütülen mekânsal projeler ve peyzaj tasarımlarını büyük oranda sürdürülebilir olarak değerlendirilmemiştir. Bunun yanında sürdürülebilirlik kriter ve göstergelerine göre çalışma alanının mevcut durumu, planlama çalışmalarından anlamlı bir şekilde farklılaşmıştır. Sonuç: Cittaslow Uzundere'de planlama çalışmaları büyük oranda uygulamalarda karşılık bulmamaktadır ve koruma, kullanma faydalanma dengesini yakalayamayan planlama ve tasarım çalışmaları sürdürülebilir olarak değerlendirilmemektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study focuses on two main purposes. The first is to assess the sustainability of Turkey's 11 Cittaslow town and at the same time in accordance with sustainability criteria and indicators of the current situation and planning Uzundere, a tourist center. The second aim of the study is to evaluate the sustainability and / or contribution of the spatial projects, landscape designs, socio-economic, cultural and artistic activities, practices and programs carried out in the district. Method: The study consists of four basic stages: study, data collection, analysis and evaluation. In the study phase, the problematic of the study area and the aims of the study were determined based on observation. In the data collection phase, two different surveys were conducted with the local people group, visitor group and focus group for the sustainability assessment by collecting the data of the landscape source values, planning studies affecting the field of study, spatial projects, landscape designs and other activities and applications. During the analysis phase, the data obtained by the survey study were analyzed with two different statistical analysis techniques, ANOVA and T-Test. At the evaluation stage of the study, the analyzed survey data were associated with the landscape resource values of the study area and some strategies were developed in the sustainability axis. Findings: According to the findings of the study, local people, visitors and focus group show different approaches in terms of spatial design features, ecological features, conservation and sensitivities and socio-economic features. Spatial projects and landscape designs carried out in the focus group workspace have not been largely considered sustainable. In addition, the current situation of the study area has significantly differentiated from the planning studies according to the sustainability criteria and indicators. Results: Planning works at Cittaslow Uzundere are largely unrequited in applications, and planning and design works that cannot achieve the balance of protection and use are not considered sustainable.