Çevre politikaları kapsamında sakin kentlerin çalışanların yaşam tatmini üzerindeki etkileri: Uzundere örneği
In terms of the environmental policies, the influence of the cittaslow of the workers on the life satisfaction : The case of Uzundere
- Tez No: 479407
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ADNAN KÜÇÜKALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Avrupa'nın gelişmiş ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülke tarafından benimsenmeye başlayan, kentleşme ve hayat felsefesi haline gelmiş olan sakin kentlerin incelenmesi ve çalışanlar üzerinde etkisinin araştırılması bu çalışmanın amacıdır. Sakin kent hareketi, sakin yemek hareketinin felsefesinden esinlenerek oluşturulmuştur. Başlarda beslenme alışkanlıkları ve gıda maddelerinin üretim ve tüketimi ile ilgili olan sakin hareketin kentsel boyuta taşınmasıyla sakin kent hareketi veya orijinal ifadesiyle Cittaslow hareketi doğmuştur. 2017 tarihi itibariyle dünya genelinde 30 farklı ülkeden 230'un üzerinde ve Türkiye'de 14 adet sakin kent bulunmaktadır. Sakin kentler çevreye ve doğallığa önem veren yeni bir yaşam modeli olarak post modern toplumlarda hızla benimsenmekte ve sayıları her geçen gün artmaktadır. Çevresel değerlerde farkındalık, insan sağlığının korunması, tarihi ve kültürel değerlerin yaşatılması, küreselleşmenin getirdiği standartlaşmaya karşı geleneksel değerlerin yeniden inşası gibi hedefleri olan sakin kent hareketi, İzmir ilinin Seferihisar ilçesinin sakin kent unvanı almasıyla Türkiye tarafından 2009 yılından beri desteklenmektedir. Bu çalışmada Cittaslow Uluslararası Genel Merkezi'nce 2016 yılında Türkiye'nin 11. sakin kenti olarak kabul edilen Erzurum ili Uzundere ilçesi çalışanları araştırma konusu yapılmıştır. İlçede kamu ve özel sektör çalışanlarının yaşam kalitesi ve çevre duyarlılıkları incelenerek sakin kentin çalışanlar üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Elde edilen veriler, sakin kent Uzundere'de çalışanlar için yeni bir takım sosyal politikaların oluşturulmasına olanak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is the aim of this study to examine Cittaslow which has become an urbanization and philosophy of life, which has been adopted by many countries, especially the developed countries of Europe, and its effect on employees. The cittaslow movement was inspired by the philosophy of the slow food movement. The Cittaslow movement was born with the slow food movement to the urban format, slow food is related to eating habits and the production and consumption of foodstuffs. As of 2017, there are over 230 of the world's 30 different countries and 14 calm cities in Turkey. Cittaslow is rapidly adopted in post modern societies as a new model of life that attaches importance to the environment and nature, and the numbers are increasing day by day. The cittaslow movement, which aims to raise awareness on environmental values, protection of human health, the preservation of historical and cultural values, and the reconstruction of traditional values against the standardization brought by globalization, has been supported by Turkey since 2009 under the cittaslow title of İzmir's Seferihisar district. In this study, the workers of Uzundere district in Erzurum province was made a research topic. Uzundere is accepted as the 11th calm city of Turkey in 2016 by Cittaslow International Headquarters. The quality of life and environmental sensitivities of the public and private sector employees were examined in the district and the effects on cittaslow employees were determined. The resulting data allows for the creation of a number of new social policies for those working in the quiet city of Uzundere.