Türkiye'nin istihdam politikaları içerisinde küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeri ve önemi
  1. Tez No: 63492
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
V ÖZET Bu çalışmada Türkiye'nin istihdam politikaları içerisinde küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeri ve önemi incelenmiştir. Genel kabul görmüş bir tanıma ulaşılamamasına rağmen, sanayileşme sürecinde ülke ekonomilerinde ağırlıklı bir yere sahip oldukları tesbit edilmiştir. Bu tesbitimizi gerek gelişmiş ülkelerin, gerekse gelişmekte olan ülkelerin küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik verileri destekler durumdadır. Örneğin AB'de küçük ve orta ölçekli işletmeler tüm işletmelerin %98'ini oluşturmakta, istihdamın ise %66'sını sağlamaktadır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde küçük ve orta ölçekli işletmelerin kavramsal çerçevesi incelemektedir. Bu doğrultuda küçük ve orta ölçekli işletmelerin tanımı, özellikleri, kuruluş neden ve amaçları, ekonomideki rolleri ve katkıları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde küçük ve orta ölçekli işletmeler ve istihdam ilişkisi teknolojik gelişmeler ve eğitim üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise istihdam politikaları içerisinde küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeri ve önemi çerçevesinde, Türkiye'de küçük ve orta ölçekli işletmelerin genel durumu ve gelişimi, geliştirilmesine yönelik alınabilecek önlemler, örgütlenmenin gerekliliği, geliştirilmesi gereken politikalar ve geliştirici çevrenin oluşturulması için yapılabilecekler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study,the place and importance of the small and middle sized enter prises in Turkey have been examined (in employment policies) Althougt we have nat be redehed a genarally accepted dascription,they have important role in industrialiation prosess. The small and middle sized enterprises of develop and under developed cerantries support this. Findires or instence small and middle sized enterprises in the USAomtitute 98 % all of enterprises and 66 % of employ ment. This study contuins three chapters. First,concept and frome work of the small and middle sized enterprises has been analyzeed.In this context, descrip tion, qharacteristics and parts of them in the economy have been focased on. Second the relationship between employment and small and middle sized enterprises,technological development and education have been ventioned. Third,in the context of importent and role of small and middle sized enterprises in employ ment policies, generl condition and development of small and middle sized enter prises in Turkey and contions for developing them be necessity of organizing,policies developing the dynamic environment have been mentioned.