1980 sonrası istihdam ve işsizliğe yönelik politikalar
- Tez No: 63493
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZIL YOZGAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde iktisat teorisi incelenmekte ; Klasik Ekonomik Teori ve Keynezyen model olarak bu teoriler tartışılmaktadır. İkinci bölümde Türkiye'de işgücü ve istihdamın yapısı incelenmekte,büyük bir dinamizmle gelişen nüfus oranı,işgücüne katılma oranı,çalışma çağı nüfus olarak ve işgücünün sektörel dağılımı olarak incelenmektedir. Üçüncü bölümde de işsizlik,Türkiye'de ve Dünyadaki örnekleriyle ortaya konulmakta ve işsizlik, türleriyle birlikte incelenmekte,alt sektörler olarak tarım- sanayi ve hizmetler sektörlerinde işsizlik ve bu sektörlerin yapıları değerlendirilmektedir. Yine bu bölüm içerisinde,globalleşme süreci ve bu bağlamda emek piyasalarında ortaya çıkan gelişmeler esnek çalışma şekilleri olarak ele alınmaktadır. Üçüncü bölümün son konusu olarak da 1980 sonrasında Türkiye'deki iktisadi politikaların farklılaşması ve bu noktada işsizliğin nasıl bir gelişim trendi izlediği incelenerek,bu gelişmeler“ rant ekonomisi”ekseninde ele alınmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSRACT This thezis consists of tree parts. In the first part,the economics theory has been examined in terms of classical economic theory and Keynesion model. In the second part,the structure of work power and eployment in Turkey have been investigated and the dynamically devoloping population,the rate of involvement in work power and the working age have been examined labour among sectors. In the third part,unemployment has been put into discussion with the exauples in Turkey and the world and has been examined with respest its kind and also the unemployment in and the structure of agricultural and srvie sectors have been evalvated. In this part,the differentiation of economical policies and the tendencies of unemployment by 1980 in Turkey have been examined and this period has been concidered an“ economics of rent ”. In this part,the globalization procem and in this connection the developments in labour markets have been studied in terms of flexibil working styles.