Evaluating appropriations inside and outside the house as a part of socio-spatial integration process of syrian refugees: A case study from Altındağ, Ankara
Suriyeli mültecilerin sosyo-mekansal entegrasyon süreçlerinin bir parçası olarak konut içinde ve dışında yaptıkları uyarlamaların değerlendirilmesi: Ankara Altındağ'dan bir vaka çalışması
  1. Tez No: 634934
  2. Yazar: DİLŞA GÜNAYDIN TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN EZGİ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sosyoloji, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Sociology, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Suriye'de yaşanan iç savaş nedeni ile Türkiye 2011 yılından bu yana Suriye'den göç almaktadır. Sürecin başlangıcından beri, başta Suriye'nin Türkiye ile sınır komşusu olması sebebiyle, sığınmacılar genellikle ilk aşamada Türkiye'ye gelmeyi/sığınmayı tercih etmişlerdir. Bu sığınmacıların bir kısmı bir müddet sonra farklı Avrupa ülkelerine dağılmış olsalar da büyük bir çoğunluğu Türkiye'de, özellikle Hatay, Şanlıurfa, Adana, Ankara, İstanbul gibi kentlere yerleşmişlerdir. Bu durum, kitlesel olarak gerçekleşen bu göç durumu neticesinde sığınmacıların entegrasyonu ve kentlerin her ölçekte bu kitlesel göç hareketi için hazır hale getirilmesi konularını gündeme getirmiştir. Bu çalışmada, yerleştikleri bölgelerde gerek kentsel mekâna gerekse konut alanlarına uyarlamalar yapan Suriyeli mültecilerin, Ankara'da nüfusça çok oldukları tespit edilen bölgeler 'deki sosyo-mekansal entegrasyon süreçlerinin parçası olarak, kültürel aktarımlar ve gündelik ihtiyaçların mekânsal yansıması neticesinde mahalledeki konutlarının hem içerisine hem de konut yakın çevresinde yaptıkları uyarlamalar incelenmiştir. Suriyelilerin savaş öncesi yaşantılarından şimdi yaşadıkları mekanlara nasıl aktarımlar yaptıklarını tespit edebilmek ve konut içi ve yakın çevresinde yaptıkları uyarlamaları/ kendilemeleri belirleyebilmek için öncelikle Suriye'deki yaşantıları araştırılmıştır. Bu çalışmada mahalledeki mekânsal değişimi saptamak için temel olarak gözlemlerden, Suriyelilerin kendi ülkelerindeki yaşam biçimlerini ve mekânsal yansımalarını anlayabilmek için de kaynak ve görsel taraması tekniklerinden yararlanılmıştır. Bu çalışma, keşfetmeye dayalı bir alan çalışması olarak planlanmıştır. Bu bağlamda, Suriyeli sığınmacılar ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler yapılırken kendilerinden savaş öncesinde yaşadıkları evlerin basit plan şemalarını çizmeleri de istenmiş ve görsel karşılaştırmalar için bu plan şemaları da kullanılmıştır. Yazın üzerinden elde edilen görseller üzerinden yapılan karşılaştırmalar ve bunların yorumlanması alan çalışmasının temelini oluşturmuştur. Çalışmanın bulguları bölgeye yerleşen ve giderek nüfuslarının artan Suriyeli sığınmacıların zaman geçtikçe bu bölgeyi kendi gündelik yaşamlarını ve yaşam tarzlarını devam ettirebilecek bir yer haline getirdiklerini göstermektedir. Kültürel aktarımların mekan üzerine bir yansıması olarak düşünülen bu durum, mekanlara yapılan eklentiler ile göstermektedir. Bu eklentiler, Suriyeli sığınmacıların yaşadıkları mekanlara uyarlamalar/ kendilemeleri yaptıklarını düşündürtmektedir. Konut içi ve yakın çevresine yapılan bu kendilemeleri sayesinde ise, sığınmacıların yaşadıkları yerlere olan aidiyetlerinin arttığı söylenebilmektedir. Bu sebeple de konut içi ve yakın çevresine yapılan bu uyarlama/ kendilemelerin, aslında sosyo-mekansal bütünleşme süreçlerini hızlandırdığı ve uygulanacak olan stratejilerin önemli bir parçası olabileceği düşünülmektedir. Araştırmanın, günümüz koşullarında devam etmekte olan kitlesel göç süreçlerinde ülkeler, şehirler, yerleşilen alanların ve konutlarının dokusu üzerindeki etkisini ve değişimini izlemek ve oluşan yeni dokunun kente olan etkisini belirleyip, hem kentleri göç sürecine hazır hale getirecek hem de göçmenlerin barınma ve konaklama ihtiyaçlarının karşılanmasında yol gösterecek stratejilerin tespit edilmesinde faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey has allowed immigrants to enter the county from Syria, because of the civil war in the country since 2011. Since the beginning of the process, because Syria share a border with Turkey, refugees usually have preferred to come/take refuge to Turkey in the first step. After a while, although some of these refugees have spread to other European countries, most of them have settled in cities in Turkey such as Hatay, Şanlıurfa, Adana, Ankara, Istanbul being the preferred cities in Turkey. Therefore, integration of the refugees and preparing cities for this mass migration movement become a current issue. In this study, the appropriations that Syrian refugees made both inside and outside of the residences in the neighbourhood as a result of cultural transfers and spatial reflection of everyday life needs were examined. These appropriations to both urban and residential areas in the regions where they settled as part of socio-spatial integration processes in the regions that are found to be very populated in Ankara were examined. In order to determine how Syrians are transferring from their pre-war life to the spaces they live in currently, and to determine their adaptations/appropriations inside and outside the house, first of all their lives in Syria were investigated. In this study, basically observations were used to determine the spatial change in the neighbourhood, and source and visual scanning techniques were used to understand the lifestyles and spatial reflections of Syrians in their own countries. In addition, the study is planned as an exploratory field study. In this context, semi- structured interviews were conducted with refugees from study areas. Comparisons which depends on the visuals, plan schemes of refugee's pre-war houses, and interpretation of them form the basis of the case study. The findings of the study show that as time progresses, the Syrian refugees who settled in neighbourhoods and whose population is gradually increasing, have made this region a place where they can maintain their everyday lives and lifestyles. This situation, which is considered as a reflection of cultural transfers on space, shows this with additions to the spaces. These additions make us think that Syrian refugees appropriates spaces they live. It is possible to say that as a result of these appropriations inside and outside the house, the belonging of refugees to the places where they live have increased. For this reason, it is found out that these appropriation changes made in the inside and outside the houses can be an important part of the strategies to be implemented and accelerate the socio-spatial integration processes. It is thought that this study will be beneficial in the ongoing mass migration processes underway in today's conditions, to determine strategies in order to monitor the impact and change of the texture countries, cities, settled areas and houses and to determine the effect of the new texture on the city and to prepare the cities for the migration process and guide the immigrants' accommodation needs.