Sosyalizmde kimlik siyaseti ve etnik sınırlar: Türkiye Komünist Partisi Örneği (1920-1940)
Identity politics and ethnic boundaries in socialism: The case of the Communist Party of Turkey (1920-1940)
- Tez No: 634940
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) erken Cumhuriyet dönemindeki etnisite politikalarını konu edinen bu çalışma, partinin görüşlerini esasta Şeyh Said, Ağrı, Trakya ve Dersim Olayları bağlamında tartışmaya çalışmıştır. TKP'nin ilgili döneme ait dokümanları incelendiğinde belirginleşen söylemlerin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) etnisite politikalarıyla tam bir uyum içerisinde olduğu görülmektedir. Nitekim bu yıllarda hem TKP hem de SSCB belgelerinde bilhassa Kürt coğrafyasında cisimleşen olaylar gerici, dinci isyanlar olarak değerlendirilmiş; Yahudi toplumunun maruz kaldığı şiddet sükûnetle karşılanmış ve Kemalist iktidarın Türkleştirme politikaları desteklenmiştir. Sosyalizme içkin kimi sorunların da gün yüzüne çıktığı bu dönemde, TKP'nin farklı etnik topluluklara dair siyaseti ve söylemi, SSCB ve Üçüncü Enternasyonal'in etkisi altında şekillenmiştir. Bu ortam TKP'nin genç ve tecrübesiz oluşuyla, sosyalizm teorisinin Türkiye şartlarına uyarlanamayışıyla ve TKP üzerindeki Türkçü etkiyle birleşince hakim etniye ait imtiyazların olumlanması kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu çalışma, SSCB'de yeniden üretilen devlet mekanizmasının TKP'nin etnisite politikalarını da tayin ettiğini ileri sürmektedir. Zira SSCB'nin 1917-1940 yılları arasında ulusal ve uluslararası düzeydeki etnisite politikaları,“ulusların kendi kaderlerini tayin hakkı”ve“tam hak eşitliği”söylemleriyle başlamış fakat siyasal gelişmelere paralel olarak temel gayesinden uzaklaşmıştır. SSCB'ye hakim olan güvenlikçi söylem, kapitalist ülkelerle gelişen diplomasi trafiği ve SSCB'de ekonomik ilerlemeye koşut olarak şekillenen“büyük güç”olgusu, sosyalist ve kapitalist ideolojinin iç içe geçmesine yol açmıştır. Sosyalist biçim altında süren bu ikilik devlet aygıtının yeniden üretimiyle sonuçlanmıştır. SSCB'de yeniden üretimin gölgesi bilhassa etnilerin, hukukun, eğitimin, ailenin, nüfusun üzerine düşmüş; dahil etme ve dışlama politikaları, rıza üretim mekanizmaları ve devasa yok etme pratikleri sosyalist jargonla harmanlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examining ethnicity policy of the Communist Party of Turkey (TKP) in the early Republican era, seeks to discuss the views of the Party in the context of the events of Sheikh Said, Ağrı, Trakya and Dersim. When the documents of the relevant period of the TKP are analyzed, one may observe that its main discourses are in full harmony with the ethnicity policies of the USSR. Hence, in the documents of both the TKP and the USSR, the events that took place especially in the Kurdish geography were considered as reactionary, religious revolts; the violence suffered by the Jewish community was calmly treated and the Turkification policies of the Kemalist regime were supported. During this period, when some problems related to socialism appeared, the politics and discourse of the TKP regarding different ethnicities were shaped under the influence of the USSR and the Third International. When this environment was combined with the TKP's lack of experience, nonachievement of the application of the theory of socialism to the conditions of Turkey and Turkic influence on the TKP, the affirmation of the dominant ethnicity's concessions became inevitable. This study argues that the state mechanism, reproduced in the USSR, also determined the ethnicity policies of the TKP. Hence, the national and international ethnicity policies of the USSR between 1917 and 1940 started with the discourses of“the right of nations to self-determination”and“equality of full rights”, but diverged from its main purpose in parallel with political developments. The security discourse that dominated the USSR, the diplomatic traffic developing among capitalist countries, and the phenomenon of“great power”shaped in parallel with economic progress in the USSR led to the intertwining of socialist and capitalist ideologies. This duality, which continued under the socialist form, resulted in the reproduction of the state apparatus. In the USSR, the shadow of reproduction fell particularly on ethnicities, law, education, family, and population; inclusion and exclusion policies, the mechanisms of the manufacture of consent and enormous destruction practices are blended with socialist jargon.