İbrâhim Tennûrî ahfâdından Mehmed Efendi'nin Enîsü'l-Huccâc adlı Menâsiki
The manāsik which named Anīs al-Hujjāj of Mehmed Efendi who is the descendant of Ibrāhim Tennūrī
- Tez No: 634942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Mutasavvıf-şâir İbrâhim Tennûrî (v. 887/1482) ahfâdından Mehmed Efendi'nin Enîsü'l-huccâc adlı menâsiki bu çalışmaya konu olarak seçilmiştir. Dönemindeki ihtiyâca binâen birçok kaynaktan istifâde edilerek te'lif-tercüme tarzında hazırlanan Enîsü'l-huccâc bir menâsik-i hac olmasının yanı sıra müellifinin de açık bir şekilde ifâde ettiği üzere disiplinler arası bir eser olma özelliğini hâizdir. Müellif ve eserinin literatürdeki yerini belirginleştiren çalışmamızın giriş bölümünde“Seyyid Mehmed Efendi'nin Hayâtı ve İlmî Şahsiyeti”başlığı altında müellife dâir ulaşabildiğimiz bilgiler aktarılarak müellifin ilmî şahsiyeti kısaca değerlendirilmiştir.“Enîsü'l-Huccâc Adlı Menâsikin İncelenmesi”başlıklı birinci bölümde eserin genel husûsiyetleri üzerinde durulduktan sonra muhtevâ, dil ve üslûp özellikleri ele alınmıştır.“Enîsü'l-Huccâc Adlı Menâsikin Çeviri Yazısı”başlığını taşıyan ikinci bölümde ise Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Kütüphânesinin Yazma Eserler Koleksiyonu'nda yer alan 36200 numarada kayıtlı Enîsü'l-huccâc adlı eserin nüsha tavsîfinden sonra çeviri yazısına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The manāsik which named Anīs al-Hujjāj of Mehmed Efendi who is the descendant of the sufi-poet Ibrāhim Tennūrī (d. 887/1482) was chosen as the subject of this study. Anīs al-Hujjāj, which was prepared in the royalty-translation style by making use of many sources based on the needs of its period, has the distinction of being an interdisciplinary work, as clearly stated by its author. In the introduction section of our study, which reveals the place of the author and his work in the literature, the information that we can reach to the author under the title of“Life and Scientific Personality of Seyyid Mehmed Efendi”was briefly evaluated. In the first chapter titled“Examination Of Manāsik Named Anīs al-Hujjāj”, the general characteristics of the work are discussed and the content, the language and style features are discussed. In the second section, which is entitled“Translation By Manāsik Named Anīs al-Hujjāj”, the translation article of Anīs al-Hujjāj registered in the 36200 numbered book in the Manuscript Collection of Ankara University Faculty of Theology is included.