İbrahim Tennûrî'nin hayatı, eserleri ve tasavvufî düşüncesi
Ibrahim Tennûrî?s life, works and sufism ideas
  1. Tez No: 239757
  2. Yazar: MEHMET FATİH ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Çalışmamızın konusu İbrahim Tennûrî'nin tasavvufî görüşleridir. Çalışmamız iki bölüm ve sonuçtan ibarettir. Birinci bölümün konusu Tennûrî'nin hayatı ve eserleri hakkındadır. İkinci bölüm ise tasavvufî görüşleri hakkında olup son kısım da sonuçtur.İbrahim Tennûrî, XV. yüzyılda yaşamış sûfî bir şairdir. Kendisi Bayramiyye tarikatının Şemsiyye koluna mensup bir şeyhtir. O, tasavvufî içerikli eserler yazmak ve kâmil insanlar yetiştirmek sûretiyle toplumuna hizmet etmiştir. Yazarımızın bütün çalışmalarının konusu tasavvuf üzerinedir.Tennûrî, şeriat ile tarikat arasındaki dengeyi iyi kurmuştur. Kendisi şeriata önem vermiş ve mutedil bir tasavvufî anlayışa sahip olmuştur. Mutasavvıfımız, şeriatı hakikate ulaşmanın ilk adımı kabul etmiş ve şeriatsız tarikat olamayacağını söylemiştir. Ona göre şeyh, dinin emirlerini mükemmel bir şekilde uygulayan, tarikat âdâbına riâyet eden, ilim ve irfân sahibi bir kişidir. Mürid ise, izlemek istediği çetin yolda kendi iradesini mürşidine teslim eden kişidir.Seyr u sülûk hakkındaki görüşü ve hayatının karakterist özelliği, bir kişinin mükemmel bir insan olmak istediğinde takip etmesi gerek adımları gösterir.İbrahim Tennûrî, felsefesinde ilme önem vermiş, ilmin vehbî yönünü işlemiştir. O, insan ruhuna ve bu ruhun ilâhî yönüne dikkat çekmiştir. Sûfimizin felsefesinin temel taşı ilâhî aşktır. İlâhî aşk, onun düşüncelerinde ön plandadır.İbrahim Tennûrî'nin bütün bu özellikleriyle samimiyet dolu bir İslâm mutasavvıfımızdır. O, felsefî planda vahdet-i vücûd düşüncesini benimsemiştir.Anahtar SözcüklerŞeyh İbrahim Tennûri, Hayatı ve Eserleri, Şemsiye-i Bayramiyye, Gülzâr-ı Ma'nevî, Vahdet-i Vücûd, İnsan-ı Kâmil, Tasavvuf Edebiyatı, İlâhî Aşk
Özet (Çeviri)
The theme of this work is İbrahim Tennûrî?s sufism view and consists of two chapters and a outcome. The topic of the first chapter is on his life and his productions. The second chapter is on his sufism views.İbrahim Tennûrî is a sufi-poet who lived in the XV?th period. He is a sheikh of the Şemsiyye fraction of the Bayramiyyeh order. He has served his society as educating perfect human and with his books on sufism. All of our outhor?s achivements are on sufism.Tennûrî has founded the balance between the shariah and tarigah. He was giving importance to the sharia and his sufystical view was a moderate view. Our sufy has accepted the sharia as the first step to rich the haqiqa and said that can?t be tariqa without the shariah. In his opinion the sheikh is a person has knowledge and wisdom who implements perfectly the directions of the religion, conforms to the principals of the order. The member of the order is who gives up his willing to the spiritual teacher on his hard way which he wants to follow.His opinion on the stages of the spirit and the characteristic of his life shows the steps which a human must follow when he wants to get a perfect one.Tennûrî has given importance to the knowledge in his philosophy and tried on the donatical face of the knowledge. He has called attention on the spirit of the human and the divine aspect of this spirit. The foundation stone of our sufy?s philosophy is the spiritual love. The spiritual love is on the foreground of his thoughts.İbrahim Tennûrî whit all these caracteristics is an İslamic sufy who full of sincerity. He has accepted wahdat-i wujud on the philosophycal area.Key WordsSheikh İbrahim Tennûrî, His Life and Works, Şemsiyyeh Bayramiyyeh, Gülzâr-ı Ma?nevî, Wahdat-i Wujud, The Universal Man/Perfect Man, Literature of Sufism, Spiritual Love