İbrahim Tennuri, Gülzar (inceleme-metin)
A study on Ibrahim Tennuri's, Gulzar
- Tez No: 72789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT KARABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Eski Türk Edebiyatı alanında yapılan bu yüksek Lisans çalışmasında, XV. yüzyıl mutasavvıf şâirlerinden Şeyh İbrahim Tennürî'nin hayatı, eserleri, edebi kişiliği kısa bir şekilde verildi. H. 857/M.1453 yılında telif edilen Gülzâr-ı Ma 'nevî adlı mesnevi, tarzında yazılmış olan dinî, tasavvuf!, fikhî ve ahlaki bir içeriğe sahip olan bu eserin iki nüshası karşılaştırılarak edisyon-kritiği yapıldı. Süleymaniye kütüphanesi Esat Efendi bölümü 1639 nolu nüsha ile Erzurum Atatürk Üniversitesi Seyfettin Özeğe Bölümü 435 nolu nüsha kullanıldı. Bilinen diğer nüshalanda tanıtıldı. Eserin baş tarafîna kısa bir inceleme konuldu. Burada faydalanılan kaynaklar dipnotlarda gösterildikten sonra ayrıca incelemenin son tarafında bibliyografya adı altında toplandı. 04e yadan eserde geçen ve XV. yüzyıl Anadolu Türkçesf nde kullanıldığını sandığımız arkarik kelimelerin sözlüğü çalışmamızın sonuna eklendi.
Özet (Çeviri)
Of the sufi poets of the XV. century, Şeyh İbrahim Tennuri was identified through his biography, works and literary figure in brief in this master the'sis on the old Turkish Literature. His work, written in the form of mesnevi in H.857 M.1453, was a religious, Mystical, Islamic Jurispruden moral one. As a result of the comparison of these two copies, we made some editina-critic on it. These copies are the on in Süleymaniye Library, Esat Efendi Department, with the number 1639, ant the one in Atatürk universitiy, Seyfettin Özge Department with the number 435. The other copies known were also introduced. We placed a short analysis at the beginning of the study. The resources from which quotations were taken in this part were shown as endnotes and later collected at the and of the study under the title bibliography. On the other hand, we added to the end dictionary of the archaic words confronted in the work and which, we thoght, were used in the Anatolian Turkish of the XV. century.