1975-2018 Lübnan'ın başarısız devlet konsepti kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of Ln (1975-2018) under the failed state concept
  1. Tez No: 634944
  2. Yazar: MERVE ORHAN İNAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAY AKDEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Birinci Dünya Savaşı'nın en önemli sonuçlarından birisi büyük imparatorlukların dağılması ve yerlerine çok sayıda ulus devletlerin kurulmasıdır. Benzer şekilde, İkinci Dünya Savaşı akabinde birçok sömürge ülkesi self determinasyon hakkını kullanarak bağımsızlıklarını ilan etmiştir ve Soyvetler Birliğinin dağılması ile yeni ulus devletler ortaya çıkmıştır. Ülke sayısının artışı ekonomik, güvenlik ve sosyal alanlarda sorunlara sebep olmuştur. Bu ülkeler genelde“başarısız devlet”,“kırılgan devlet”,“zayıf devlet”olarak adlandırılmıştır. Uluslararası ilişkiler kapsamında Lübnan bu terimler ile ilişkilendirilir. Bu tez kapsamında, Lübnan'ın kırılganlık derecesi ve aynı zamanda nedenleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important consequences of the First World War was the disintegration of large empires and the establishment of numerous nation-states. Similarly, after the Second World War, many colonial countries declared their independence and with the dissolution of Soviet Union, new nation-states emerged, as well. The increase in the number of states caused various problems in terms of economic, security and social fields. These problematic countries generally called as“failed states”,“fragile states”,“weak states”etc. In the context of international relations, Lebanon is generally associates with these terms. In this dissertation, there is an evaluation about the fragility degree of Lebanon and causes of her fragility, as well.