Anonim ortaklıklarda kar dağıtımı
Commercial company
- Tez No: 63496
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BATTAL, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Ticari hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri de. ticaret şirketleridir. Kar amacı gütmek, kar dağıtmak da ticaret şirketlerinin unsurlarındandır. Şirketin bu amacından sapması, veya bu amacını ihmal etmesi hukukumuzda bir takım yaptırımlara bağlanmıştır. Ticaret şirketinin ne zaman kar dağıtmayacağının ise objektif ölçüleri konmuştur. Bu ölçülerin dışına çıkarak şirket kar dağıtmamazlık edemez. Kar amacı gütmeyen bir ticari birlik, vakıf olur, dernek olur, ancak ticaret şirketinden başka bir kurum söz konusu olur. Bu tezde kar amacı gütme zorunluluğu ışığında anonim or taklıklarda kar dağıtım esasları incelenmiştir. incelemede Sermaye Piyasası Kanununa tabi anonim or taklıklar ile T.K.' na tabi basit anonim ortaklıklar arasında bir kıyaslama yapılmıştır. Kıyaslama sonucunda Sermaye Piyasası Kanunu kapsamındaki anonim ortaklıklar için geçerli kar dağıtım kurallarının yeterli olduğu sonucuna varılmıştır. T.K' na tabi anonim ortaklıklara uygulanacak olan kar dağıtım kuralları ise Sermaye Piyasası Kanunundaki hükümlerin uygu lamaları da göz önüne alınarak yeniden düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
II. ABSTRACT Commercial companies are one of the most essential elements of com mercial life. Similarly, profit making and delivery are the essentials of commercial companies. Deviation or negligence of such objectives is subject to specific sanction in legal terms. There are also objective limits for times that a commercial company will not deliver profits. A commercial company cannot decide not to deliver profits through exceeding beyond these limits. Any commercial institution without the amof profit, can be a fo undation, assocuation but other than a commercial company. In this thesis, the principles o the dividents distribution in the companies incorporated are reviewed, in the basis of amof profit obligation Through the exemination, a detailed partnerships subject to Capi tal Market Law, and basic (simple) incorporated partnerships sub ject to the Commercial Lav. Asa result of such comparison, it was found aut that the rules of dividents for the incorporated partnerships subject to the Capital Market Law were sufficient. The rules of dividents for the incorporated partnerships subject to the Commercial Law need to be reviewed and arranged with res pect to the applications of clauses in the Capital Market Law.