6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu kapsamında anonim ortaklıklarda kar payı dağıtımı
Benefit share of corporative companies in reference to Turkish Commercial Law: 6102
- Tez No: 433598
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Bölümü yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Ticaret Hukukunun en temel konularından biri olan anonim şirketlerde kar payının hesaplanması ve dağıtılmasını çalışırken hem Ticaret Hukuku ve Özel Hukukun diğer dallarıyla ilgili araştırmak yapmam hem de muhasebe ve vergi alanlarında okumalar yapmam gerekti. Modern kapitalist sistemde, üretimin yaygınlaştırılması ve en başta mümkün kılınması için anonim ortaklıklara ihtiyaç duyulmaktadır. Her işletme gibi anonim ortaklıklar da ticari faaliyetleri neticesinde kar elde etmek bunu sermaye sahiplerine dağıtmak üzere kurulur. Anonim ortaklık işleyişinde sermaye sahipleri kadar yöneticiler, çalışanlar veya özel menfaat grupları da önem arz eder. Bu sebeple bu ilgililer de ortaklık karından yararlandırılır. Ortaklığa sermaye koyan bu pay sahipleri ile diğer ilgililer arasında ve pay sahipleri ile ortaklık arasında menfaat çatışması yaşanması ise olağandır. Bu sebeple adil bir ortaklık düzeninin oluşturulması ve işleyişinin sağlanması gereklidir. Kardan ilgililere pay verilmesi pay sahiplerinin kar payı hakkını sınırlandırırken ortaklığın düzenli gelişimi için gerekli ise hiç kar payı dağıtılmaması dahi mümkün olabilir. Bu sebeple, kanun ve esas sözleşmede yer almayan hiçbir sebeple kardan ayrım yapılması mümkün değildir. Net dönem karından ortaklara birinci temettü ödenmelidir, ikinci temettünün ödenmesi ortaklık genel kurul kararına bağlıdır. Ortaklık genel kurulu dürüstlük kuralı ve emredici hukuk kurallarına uygun olarak karar almalıdır. Kanun ve esas sözleşme hükümlerine uyulmadan hesaplanmış ve/veya dağıtılmış kar payı haksız kar payıdır. Haksız kar payları, bu kar paylarını alan pay sahipleri, yöneticiler ve kar payının haksız yere dağıtıldığı bilen kardan pay alan diğer kişiler tarafından ortaklığa iade edilmelidir. Yönetim kurulu üyelerinin sözleşmeden doğan kusur sorumlulukları saklıdır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted as a master's thesis at Kocaeli University, Institute of Social Sciences, and Department of Private Law. Calculation and distribution of dividend in a joint-stock company is one of the most fundamental subjects of the law of joint-stock companies and commercial law. To be able to understand the subject better, studies on other private law fields such as accounting and tax have been done as well. In the modern capitalist system, dissemination of the joint-stock production is a necessity to start and spread the production. Consequently, similar to all other businesses, joint-stock companies are incorporated to make profit as a result of their commercial activities and share out its profit with its stockholders. Administrators, employees or private interest groups are as important as the capital owners in a functioning partnership. Therefore, admitted parties are also able to benefit from the partnership profit. Conflicts between capital owners and interested groups or between capital owners and companies are common. For this reason, creating and operating a fair partnership is required. Sharing profit with other related parties reduces shareholder's share from the profit. If needed, not sharing any profits for necessary development of the company is also possible. Therefore, it is not possible to have a decision on profits unless it is required in commercial code or articles of incorporation of the company. Shares of each party must be shown either by law or by articles of incorporation of the company and distribution must be made accordingly. First dividend payment of dividends will have to be paid from net profit; the second partnership dividend depends on the decision of the General Assembly. Decision of the Partners General Assembly must be made in good faith and comply with mandatory regulations. Dividend calculated and/or shared without complying with the provisions of the Law and the articles of association is unfair profit share. Unfairly distributed profits must be returned to the partnership either by shareholders, managers or anyone who knows unfair distribution. Liability of the members of the board of directors is not discharged.