Orta ve uzun vadeli finansman kaynağı olarak risk sermayesi yönteminin Türkiye'de uygulama imkanları ve Kahramanmaraş'da bir araştırma
Exercise of posibility in Turkey and a researc in Kahramanmaraş about venture capital as a medium and long term financial source
  1. Tez No: 63495
  2. Yazar: M. MUSTAFA KISAKÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. KEMALETTİN ÇONKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
XÖZET Risk sermayesi finansman yöntemi ekonominin lokomotifi durumunda olan KOBİ'in finansman ve yönetim sorunlarım çözmek için ortaya çıkmıştır. Risk sermayesi finansman yönteminin temel karekteristiği yüksek risk, yüksek kazanç ve yüksek teknolojidir. Risk sermayesi az ihtimalle büyük kar ile büyük ihtimalle küçük zararın sentez edildiği bir fînansal yatırım türüdür. Risk sermayedarı genellikle aktif yatırımcıdır. Risk sermayedarları finans, pazarlama, personel ve planlama alanlarında yatırıma teknik ve yönetsel destek verecek yetenektedirler. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde orta ve uzun vadeli finansman kaynaklan hakkında genel bir bilgi verilmiştir. İkinci bölümde risk sermayesi finansman yöntemi tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde risk sermayesi finansman yönteminin Türkiye'deki durumu belirtilmiştir. Dördüncü bölümde ise risk sermayesi ikle ilgili Kahramanmaraş ilinde yapılan bir araştırmaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT Venture capital hasappeared to solve financial and managerial of small business companies which are locomotive of economics. The basic characteristics of the venyure capital are high risk, high gain, and high technology. Venture capital refers to the small probability of a large gain with a large probability of small loss. Venture capital are usually active investors. They are capable of provading management and technical assistentce in the areas of planing personeal marketing and financing. This thesis contain four chapters. In the first chapter general information about middle and long term financial resaurces is given. In the second chapter had been presented. In the third chapter the situation of venture capital in Turkey had examined. Fourth chapter cotain a survey about venture capiyal in Kahramanmaraş.