Fazlurrahman El-Ensârî'nin düşüncelerinin kelâmî olarak incelenmesi
The analysis of thoughts of Fazlurrahman Al-Ansari in terms of ilmu'l-kalam
- Tez No: 634960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN ÖZDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hindistan doğumlu olan Fazlurrahman el-Ensârî (1914-1974), modern dönemde Hint alt-kıtasının yetiştirdiği önemli ilim adamlarındandır. Üniversite yıllarında Aligarh Üniversitesi'ndeki İngiliz Edebiyatı, Felsefe ve Arapça programlarındaki öğrenimi sayesinde Batı düşüncesini tanıma fırsatı edinmiş, aynı zamanda Kur'an, Hadis ve Tasavvuf alanlarında uzmanlaşmıştır. Bu öğrenim ve uzmanlaşmadan elde ettiği kazanımı İslam'ı modern çağın düşünce sistemi içinde anlatmak için kullanmıştır. Kelâmî problemlerle uğraşan Ensârî'nin üzerinde şimdiye kadar çalışma yapılmamış oluşu bu düşünürün üzerine eğilmeyi gerekli kılmaktadır. Tezde düşünürün eserleri kelami açıdan değerlendirmeye tabii tutulmakta ve görüşleri tanıtılmaktadır. Sonuç olarak, Yeni İlm-i Kelamcıları arasında Ensârî'nin durduğu konum ortaya konulmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fazlurrahman el-Ensârî, borned in India, is an important scientist that Indian sub-continent has raised in the modern period. While in his years of university, he has got the possibility of realizing the western thought, thanks to master programs of English Literature, Philosophy and Arabic at Aligarh Muslim University; he has also got specialization in the areas like Qur'an, Hadith and Tasawwuf. He has used these gains of learning and specialization for informing Islam whithin the thought system of modern age. The fact that there has been a study on Ensârî's thoughts so far, although he has engaged with kalami problems, makes it necessary to focus on this thinker. On this thesis, the works of the thinker are subjected to evaluation in terms of kalam perspective and his views are introduced. The result are stated as the position of the thinker among scientists of New Ilmu'l Kelam.