Fazlurrahman'da din ve felsefe
Philosophy and religion at the thought of Fazlurrahman
- Tez No: 567768
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ ŞEKEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Fazlurrahman, İslam düşüncesinde geleneği modern hayata yansıtma anlayışını benimseyen çağdaş düşünürlerden birisidir. Aldığı ilmî eğitim, Doğu ve Batı kültürüne vakıf olmasını sağlamıştır. Ona göre İslam düşüncesinin temel sorunu, vahyin ruhuna uygun rasyonel çözümler ve bu çerçevede yeni bir metot eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Ona göre çözümün kaynağı akıl ve Kur'an'dır. Tefsir, kelam, hadis ve felsefe alanında kaleme aldığı eserlerinde dini ve felsefî görüşlerini bu bakış açısıyla ele almıştır. Bu çalışma, vahiy kaynaklı din ve akıl kaynaklı felsefeye ilişkin Fazlurrahman'ın görüşlerini ele almaktadır. Onun konuya ilişkin eserleri incelenerek Tanrı, insan, evren, akıl, vahiy ve ruh gibi dini-felsefi kavramlara bakış açısı ve İslam felsefesine katkısı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Fazlurrahman is one of the contemporary thinkers who adopt the understanding of reflecting the tradition in Islamic thought to modern life. The scientific education he received provided him with the knowledge of Eastern and Western culture. According to him, the main problem of Islamic thought stems from a rational solution to the spirit of revelation and a new method in this framework. According to him, the source of the solution is reason and the Qur'an. In his works written in the field of Tafsir, Kalam, Hadith and Philosophy, he examined his religious and philosophical views from this perspective. This study examines Fazlurrahman's views on the philosophy of religion and reason derived from revelation. His works on the subject are examined and his point of view on religious-philosophical concepts such as God, human, universe, reason, revelation and spirit and his contribution to Islamic philosophy are put forward.