Epigenetik düzenlemelerin afyon haşhaşı (Papaver somniferum L.) bitkisinde tebain yolağı üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determining the effects of epigenetic arrangements on thebaine road in the crop(Papaver somniferum L.) plant
- Tez No: 634999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE TÜRKTAŞ ERKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
DNA metilasyonu, gen ekspresyonunun düzenlenmesini etkileyen başlıca epigenetik modifikasyonlardan biridir. Papaver somniferum L. önemli bir tıbbi bitkidir. Lateksi, zengin bir farmasötik benzilizokinolin alkaloid (BIA) kaynağı olan afyon içermektedir. Burada, MSAP moleküler markörleri kullanılarak afyon haşhaşı çeşitleri arasındaki DNA metilasyon seviyelerini karşılaştırmak için tebain biyosentezi yolağında görev alan gen ve gen bölgeleri üzerinde epigenetik düzenlemelerin metilasyona duyarlı amplifikasyon polimorfizm (MSAP) profilleme tekniği uygulanmıştır. Bu kapsamda tebain yolağında epigenetik düzenlemelerde metilasyonun etkileri ilk kez araştırılmıştır. MSAP profili, farklı BIA içeriğine sahip Papaver somniferum L. çeşitleri arasındaki farklı metilasyon durumunu yansıtmıştır.
Özet (Çeviri)
DNA methylation is one of the major epigenetic modifications affecting the regulation of gene expression. Papaver somniferum L. it is an important medicinal plant. Latex contains opium, a rich source of pharmaceutical benzylisoquinoline alkaloid (BIA). Here, methylation-sensitive amplification polymorphism (MSAP) profiling of epigenetic arrangements on genes and gene regions involved in tebain biosynthesis pathway was applied to compare DNA methylation levels among opium poppy varieties using MSAP molecular markers. In this context, the effects of methylation in epigenetic arrangements in the tebain pathway were investigated for the first time. MSAP profile, Papaver somniferum L. with different BIA content it reflected the different methylation state between varieties.