Feke-Belenköy barit yatakları ve köken sorunları
- Tez No: 18079
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERVET YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
VIII ÖZ Doğu Toroslar Bölgesinde, Adana ili'nin yaklaşık 130 Km kuzeyinde yer alan inceleme alanında Paleozoyik, Mesozoyik ve Senozoyik üst sistemlerine ait otokton kaya birimleri gözlenir. Çalışma alanındaki kaya birimleri çoğunlukla karbonatlar ve kırıntılı kayaçlar şeklindedir. Litostratigrafik birimler bazı yerlerde uyumsuzluklar ve NE-SW gidişli faylarla dokanak oluşturmaktadır. Barit, filon ve kırık boşluklarında bulunur. Bununla beraber bu mineraller, Orta Kambriyen yaşlı Değirmentaş kireçtaşı ve Alt Kambriyen yaşlı Emirgazi formasyonu içerisinde N-S istikametinde bulunmaktadır. Yapılan jeokimyasal analizler sonucunda elde edilen verilere göre; Alt Kambriyen birimleri içerisinde baryum anomalisi ortalama değerin oldukça üzerinde görülmüştür. Diğer formasyonlarda bu değerler daha düşüktür. Barit mineralleşmelerinin yan kayacını oluşturan Alt - Orta Kambriyen birimleri muhtemelen baryumca zengin çözeltilerin etkisinde kalmıştır. Barit mineralleşmesi kökensel modeli için“sedimanter - diyajenez - remobolizasyon”süreçlerini içeren epijenetik bir model düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT The autocton rock units belonging to Paleozoic, Mesozoic and Cenozoic upper systems are observed' in the study area located in about 130 km N of Adana at the eastern part of Taurus Region. The autochton rock units belonging to Paleozoic, Mesozoic and Cenozoic upper systems are observed. The rock units are generally corbonate and detritical materials. The lithostratigraphic units usually form uncomformity contacts in some places and are in contact with NE-SW directed faults. The barite occures in filons and mylonitised zones. Nevertheless, these occur» at the direction of N-S in the Low Camrien aged Emirgazi formation and in the Middle Cambrien aged Değirmentaş limestones. As a result of geochemical analysis: Barium anomalies has been seen above of the average value in Low Cambrien aged units. In other formations, these values are lower than the other units. Low - Middle Cambrian aged units that are host rock of the barite mineralization are probably effected by barium bearing solutions. An epigenetic model, which consists of sedimentary diagenesis - remobilisation pocesses has been proposed for the original model of barit mineralization.