Elit sporcuların bazal ganglion hacimleri ile reaksiyon zamanları arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of relation between basal ganglion volumes and reaction times in elite athletes
  1. Tez No: 635042
  2. Yazar: HAMİT SELİM KARABEKİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Spor, Anatomy, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bazal ganglionlar motor hareket kontrolunde önemli yapılardır. Koordinasyon hızı yüksek bir grup olan sporcularda bazal ganglion hacimleri yönünden sedanterlerle aralarında anlamlı bir fark olup olmadığının araştırılarak, bazal ganglion hacimleri ile görsel ve işitsel reaksiyon hızı arasındaki olası bağlantının ortaya konulması amaçlandı. Hipotez: Bu çalışmada motor hareketin koordinasyonunda yer alan ana döngülerdeki bozuklukları içeren patolojik durumlar için yapılmış ganglia basalis ile ilgili stereolojik volumetrik analizlerin, elit sporcularda da gerçekleştirilmesi düşünüldü. Yöntem: Çalışmaya sağ ellerini kullanan yaşları 19-25 arası 20 (11 erkek ve 9 kadın) kişilik elit sporcu grubu ve yine sağ ellerini kullanan yaşları 18-28 arası 20 kişilik (10 erkek, 10 kadın) sedanter grup katıldı. Her iki grupta da görsel ve işitsel reaksiyon zamanları ve corpus striatum hacimleri stereolojik olarak değerlendirildi. Bulgular: Sporcularda görsel reaksiyon zamanları ortalaması, işitsel reaksiyon zamanı ortalamasından daha uzun olaraK saptandı. Her iki grupta da sol nucleus caudatus volümünün sağdan büyük olduğu tespit edildi. Sonuç: Çalışmamızın literatüre morfometrik klinik veri sağlayacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Basal ganglia are considered as important structures for the motor motional control in human. In this study we aimed to reveal possible auido and visual reaction times relation with the basal ganglia via the application of volumetric stereological analysis related with basal ganglia during a rapid reaction time group of elite sportsman comparing with sedanters. Hypothesis: In this study, stereological volumetric analyzes of the basal ganglia for pathological conditions involving major circulation disorders in motor coordination were considered to be performed in elite athletes. Method: In our study, two groups were examined, the first group was consisted of right handed elite 20 sportsman (11 men, 9 women) aged between 19-25 years while the second group included right handed sedate 20 person (10 men, 10 women) aged between 18-28 years. Visual and auditory reaction times, stereological corpus striatum volumetry were evaluated for both groups. Results: Applying these methods on the two groups of individuals examined showed that the mean of the visual reaction time found was longer than auditory reaction time in the sportive group. Further, the left nucleus caudatus volume was found higher than the right side in both groups examined in this study. Conclussion: We can conclude from our study results that these results are in concordance with the standard morphometric clinical data available in scientific literature.