Konik ve silindirik helisel savonius rüzgar türbinlerinin aerodinamik performansına kanat sayısı ve uç plakanın etkisi
The effect of blade number and end plate on the aerodynamic performance of conical and cylindrical helical savonius wind turbines
- Tez No: 635043
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, dikey eksenli bir rüzgâr türbini çeşidi olan Savonius rüzgâr türbininin (SRT) aerodinamik özelliklerine kanat sayısı ve uç plakanın etkisi deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü laboratuvarında bulunan hava tünelinde 11 farklı geometri için (2, 3 ve 4 kanatlı silindirik SRT; 2, 3 ve 4 kanatlı konik SRT; 2 kanatlı geleneksel SRT ve çap oranları (Ço) sırasıyla 0,5- 0,75- 1 ve 1,25 olan uç plakalı SRT) 8 farklı hava hızında (3,9 m/s, 5,7 m/s, 7,3 m/s, 9,5 m/s, 11,4 m/s, 13,4 m/s, 15,4 m/s, 17,4 m/s) deneyler yapılmıştır. Sayısal çalışmalar Ansys programında yapılmış ve çözücü model olarak k-epsilon realizable modeli tercih edilmiştir. Çalışılan maksimum hava hızında (17,4 m/s); helisel silindirik ve konik geometride SRT'nin kanat sayısının 2'den 3'e çıkarılmasıyla devir sayısı, sırasıyla %2,67 ve %8,89 oranında artmıştır. 3 kanatlı silindirik SRT'ye uç plaka eklenmesiyle devir sayısında yaklaşık %20,4 artış olduğu belirlenmiştir. Kanatlarına Ço 1 olan dairesel uç plakalar eklenerek geliştirilmiş silindirik SRT'nin devir sayısının, referans geometri olan geleneksel SRT'nin devir sayısından %45,24 daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the number of blades and the end plate on the aerodynamic properties of the Savonius wind turbine (SRT), which is a vertical axis wind turbine, has been studied experimentally and numerically. In the air tunnel in the laboratory of the Mechanical Engineering Department of Kahramanmaras Sutcu Imam University, 11 different geometries (2, 3 and 4 bladed cylindrical SRT; 2, 3 and 4 bladed conical SRT; 2 bladed traditional SRT and diameter ratios (Ço) respectively 0.5- 0, 75- 1 and 1,25 endplate SRT) at 8 different air velocities (3,9 m/s, -5,7 m/s, 7,3 m/s- 9,5 m/s- 11,4 m/s- 13,4 m/s- 15,4 m/s- 17,4 m/s) experiments have been carried out. Numerical studies have been done in Ansys program and k-epsilon realizable model has been preferred as the solver model. At the maximum air speed worked (17,4 m/s); In helical cylindrical and conical geometries, the number of blades of SRT has been increased from 2 to 3, and the revolutions per minute (RPM) increased by 2.67% and 8,89%, respectively. It has been determined that there is an increase of approximately 20,4% in RPM by adding the end plate to the 3 bladed cylindrical SRT. By adding circular end plates with a diameter ratio of 1 to its blades, it has been determined that the revolution rate of the cylindrical SRT, which is the reference geometry, is 45,24% higher than the rotation speed of the traditional SRT.