Kadın futbolcularda 12 haftalık kettlebell antrenmanlarının bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of 12-week kettlebell training on some physical and physiological parameters in female football players
  1. Tez No: 635126
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada kadın futbolcularda 12 haftalık kettlebell antrenmanlarının bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin zamana bağlı süreçte etkilerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya, düzenli antrenmanlara ve müsabakalara katılan 17-25 yaş arasında, denek grubu (n=15), kontrol grubu (n=15) olan 30 lisans kadın futbolcu gönüllü olarak katılmışlardır. Denek ve kontrol gruplarının; sağ/sol el pençe kuvveti, bacak ve sırt kuvveti, esneklik, dikey sıçrama, vücut ağırlıkları, vücut yağ ve kas miktarı, VKİ, VO2Maks, çeviklik ve sürat değerleri ön test ve son test olarak analiz edilmiştir. Katılımcıların saha içindeki testlerden oluşan; maksimal aerobik, çeviklik ve sürat testleri için 0,01 hassasiyetli fotosel cihazı kullanıldı. İlk ölçüm ile son ölçüm arasında 12 hafta, haftada 3 gün olmak üzere toplamda 48 kettlebell antrenman yaptırılmıştır. Sporculardan alınan ön test ve son test ölçümlerine sakat sporcular alınmamıştır. Sporcuların antrenman günü içerisinde 30 dakikalık ısınma sonrasında testler yaptırılmıştır. Testler öğleden sonra 15.00-17.00 saatleri arası yaptırılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizleri, SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının kendi içlerindeki karşılaştırılmalarında Eşleştirilmiş Örneklem t-Testi (Paired Sample t-Test), iki grubun karşılaştırılmasında ise Bağımsız Örneklem t-Testi (Independent Sample T-Test) olarak yapılmıştır. Katılımcıların tanımlayıcı verileri minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma olarak gösterildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the effects of some physical and physiological parameters of 12-week-old kettlebell training in female players over time. Method: 30 female football players volunteers, ages between 17-25, participated in this research. The experimental group had 15 and the control group had 15 individuals. Experimental and control groups; right / left hand claw strength, leg and back strength, flexibility, vertical jump, body weights, body fat and muscle amount, VKİ, VO2Maks, agility and speed values were analyzed as pretest and posttest. Consisting of the participants' tests in the field; 0,01 precision photocell device was used for maximal aerobics, agility and speed tests. A total of 48 kettlebell training sessions were performed between the first measurement and the last measurement, 12 weeks, 3 days a week. Disabled athletes were not included in the pretest and posttest measurements taken from the athletes. Tests were performed after 30 minutes of warm-up during the training day of the athletes. The tests were done between 15.00-17.00 hours in the afternoon. Analysis of the data obtained from the study, SPSS 25.0 statistics package program was used. Paired Sample t-Test was used for comparisons between experimental and control groups, and Independent Sample T-Test was used to compare the two groups. Descriptive data of the participants were shown as minimum, maximum, average and standard deviation.