Palyatif bakım hastalarında konstipasyonun yönetiminde auriküler akupresür uygulamasının etkisi
Effect of auricular acupressure on constipation in palliative care patients
- Tez No: 635125
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBEYAZ CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Deneysel nitelikte olan bu çalışmanın amacı, palyatif bakım hastalarında konstipasyonun yönetiminde auriküler akupresür uygulamasının etkisini değerlendirmektir. Çalışma kapsamına, Şubat 2019-Ocak 2020 tarihleri arasında, Diyarbakır Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Ünitesinde yatan ve konstipasyon şikayeti olan 90 hasta dahil edildi. Çalışmaya Konstipasyon Değerlendirme Ölçeğinden 4 puan ve üzerinde alan hastalar kabul edildi. Önceden hazırlanan randomizasyon listesine göre 44 hasta deney, 46 hasta kontrol grubuna alındı. Her iki gruptaki hastalarda, kliniğin rutin tedavi ve bakım uygulamalarına devam edildi. Deney grubunda yer alan hastalara ek olarak 4 hafta boyunca auriküler akupresür uygulaması yapıldı. Çalışma boyunca, hastaların konstipasyona yönelik şikayetlerini belirlemek için, her hasta/hasta yakını ile en 5 kez klinikte ve/veya telefonda görüşülerek günlük takip çizelgesindeki bilgiler sorgulandı ve sonuçlar hasta takip formuna kaydedildi. Çalışma ile ilgili verilerin elde edilmesinde; Hasta Tanıtıcı Anket Formu, Konstipasyon Değerlendirme Ölçeği, Bristol Dışkı Skalası ve Konstipasyon Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Verilerin istatiksel değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, parametrik ve non-parametrik testler kullanıldı. Yaş ortalaması 71,38±11,96 olan hastaların çoğu okur yazar değildi (%52,2), gelir durumu orta derecede iyiydi (%77,8) ve erkekti (%52,2). Çalışma başlangıcında deney ve kontrol grubunun özellikleri benzerdi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this experimental study was to evaluate the effect of auricular acupressure application in the management of constipation in palliative care patients. 90 patients who were hospitalized with constipation complaints in the Palliative Care Unit of Gazi Yaşargil Training and Research Hospital of Diyarbakır Health Sciences University between February 2019 and January 2020 were included in the study. Patients who scored 4 points and above on the Constipation Evaluation Scale participated in the study. According to the randomization list prepared previously, 44 patients were included in the experiment, and 46 patients were included in the control group. Routine treatment and care practices of the clinic were continued for the patients in both groups. The patients in the experimental group were additionally given auricular acupressure treatment for 4 weeks. Throughout the study, in order to determine the complaints of patients regarding constipation, each patient/patient's relative was interviewed 5 times in the clinic and/or on the phone and the information regarding the daily follow-up schedule was obtained, and the results were recorded in the patient follow-up form. The data for the study were obtained through Patient Identifying Information Questionnaire Form, Constipation Evaluation Scale, Bristol Stool Scale and Constipation Quality of Life Scale. In the statistical evaluation of the data, descriptive statistics, parametric and non-parametric tests were used. Most of the patients, whose mean age was 71.38 ± 11.96, were illiterate (52.2%), their income level was moderately good (77.8%) and the majority were male (52.2%). At the beginning of the study, the characteristics of the experimental and control groups were similar.