Kadın futbolcularda yoğun interval antrenman programının lipid peroksidasyonu ve bazı antioksidan aktiviteler üzerine etkisi
The effect of intensive interval training program on lipid peroxidation and some antioxidant activities in female footballers
- Tez No: 625473
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ŞEN, PROF. DR. HALİT DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Spor, Biochemistry, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Futbol, artık günümüzde yüksek yoğunluklarda oynanan bir oyun haline gelmiştir. İnterval antrenmanlar, futbolda performansı arttırmak için tercih edilen etkili antrenman türlerinden biridir. Bu araştırma, kadın futbolculara uygulanan 12 haftalık yoğun interval antrenman programının lipit peroksidasyonu ve bazı antioksidan aktivitelere etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu randomize deneysel bir çalışma olarak tasarlandı. Araştırmaya, kadınlar 3. liginde oynayan ve yaşları 16-24 arasında olan 27 kadın futbolcu gönüllü olarak katıldı. Araştırmanın deney grubunu, düzenli futbol antrenmanının yanı sıra 12 hafta boyunca haftada 3 gün yoğun interval antrenman programı uygulanan 13 kadın futbolcu oluşturdu. Araştırmanın kontrol grubunu ise yalnızca düzenli futbol antrenmanı uygulanan 14 kadın futbolcu oluşturdu. Lipit peroksidasyonu ve bazı antioksidan aktiviteleri belirlemek amacıyla kadın futbolculardan antrenmanlar öncesinde ve sonrasında kan örnekleri alınarak santrifüj edildi ve uygun koşullarda saklandı. Serum MDA ve GSH düzeyleri ile CAT, SOD ve GPx aktiviteleri spektrofotometrik yöntemler kullanılarak ölçüldü. Bulgular: Deney grubunda, GSH düzeyi, SOD ve GPx aktiviteleri ön test ve son test değerleri arasında son test lehine anlamlı bir farklılık tespit edilirken (p0.05). Kontrol grubunda ise yalnızca SOD aktivitesi ön test ve son test değerleri arasında son test lehine anlamlı bir farklılık tespit edilirken (p0.05). Sonuç: Kadın futbolculara kronik olarak uygulanan yoğun interval antrenman programının, antioksidan aktiviteleri arttırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Football has nowadays become a game played at high intensities. Interval training is one of the effective training types preferred for increasing performance in football. This research was carried out to determine the effect of a 12-week intensive interval training program applied to female footballers on lipid peroxidation and some antioxidant activities. Material and method: The research was designed as a randomized experimental study with pretest-posttest control group. 27 female football players aged 16-24 playing in the women's 3rd league participated in the study voluntarily. The experimental group of the study consisted of 13 female football players who underwent regular football training as well as an intensive interval training program 3 days a week for 12 weeks. The control group of the study consisted of 14 female football players who were only practiced football training regularly. In order to determine the lipid peroxidation and some antioxidant activities, blood samples were taken from female football players before and after training, centrifuged and stored under appropriate conditions. Serum MDA and GSH levels and CAT, SOD and GPx activities were measured using spectrophotometric methods. Results: In the experimental group, there was a significant difference between the pretest and posttest values of GSH levels, SOD and GPx activities in favor of the posttest (p0.05). In the control group, only a significant difference was found between the SOD activity pretest and posttest values in favor of the posttest (p0.05). Conclusion: It can be said that the intensive interval training program applied chronically to female footballers increased antioxidant activities.