Hastane içi laboratuvar ve kan merkezlerinde çalışan personeli etkileyen risk faktörleri ve yönetimsel çözümleri
- Tez No: 63518
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL AMATO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Son yıllardaki teknolojik ilerlemeler ;hastanelerde. laboratuar tekniklerinin sayı ve çeşitlerinin artmasına neden olmuş;bunun sonucu olarakta daha çok sayıda sağlık personeli bu ünitelerde çalışmaya başlamıştır. Zaman içinde bu personelin hastane ve sağlık kuruluşlarının diğer bölümlerinde çalışan personele oranla daha fazla mesleki risk altında kaldığı anlaşılmıştır. Başta WHO olmak üzere çeşitli uluslararası sağlık kuruluşları konu hakkında detaylı çalışmalar yaparak laboratuarları 4 farklı risk grubuna göre sınıflandırmışlar ve her risk grubu için çalışan personeli korumak amacı ile biogüvenlik çalışma kuralları oluşturmuşlardır. Büyük ölçüde çalışanların iyi eğitimine ; iyi mikrobilolojik tekniğe (GMT) sahip olmasına ve hastane yönetimlerinin laboratuar için özel organizasyonuna dayanan bu kurallar özellikle 19901ı yıllardan sonra Batı ülkelerinde sıkı bir şekilde uygulanmaya başlamıştır. Bu çalışmada İzmir İl Merkezinde bulunan 7 hastaneye ait biokimya.mikrobialoji ve hemetoloji laboratuarları ; çalı şanlarına uygulanan anketlerle ve yapılan gözlemlerle incelenmiş ve elde edilen veriler ; WHO 'nun oluşturduğu uluslararası biogüvenlik kuralları ile kıyaslanarak; özellikle hastane üst yönetimleri açısından acil çözümlere ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The technological Improvements in the last years, caused the number of laboratories and variety of laboratory technigues to increase in the hospitals and as a result of ?'?:. this more medical personnel stared working in these units. As time passed. it is understood that these personnel is under k more occupational risk than the ones who are working in the hospitals or the other departmens of the health centers. Lots of international health organizations, especially WHO, devlded the laboratories into 4 different risk groups, by working on detailed examinations about the subject. To protect the personnel working in these laboratories, they put biosafety working conditions, for each risk group. After the 1990's,in the western countries, the rules about training the personnel »having adeguate technology and managing laboratories were held. İn our study, we took a poll, from the personels including biochemistry.microbiology and hematology laboratories of 7 different hospitals in İzmir. The results were compared with WHO's international biosafety rules and we^advised some solutions to the hospital directorate. İİ