Çokuluslu işletmelerde stratejik planlama uygulamaları üzerine otomotiv sektöründe bir araştıma
A Research for strategic planlanning applications of multinational corporations activity in automotive sector
  1. Tez No: 63520
  2. Yazar: SAVAŞ ÖZERBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUREL ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çokuluslu işletmeler, dünya üzerinde ekonomik hareketliliğin en büyük kaynağı ve vazgeçilmez unsurlarıdır. Çokuluslu işletmelerin, günümüzde meydana gelen teknolojik, ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi gelişmeler sonucunda görülen globalleşme eğilimlerinin bir parçası olarak önemleri hızla artmaktadır. Ulusal ekonomiler arasındaki duvarların giderek kalkması, işletmeleri uluslararası rekabete daha çok açtığı gibi sermaye hareketleri ve işletme bütünleşme ve satın almaları da rekabetteki yoğunlaşmayı hızlandırmaktadır. Böylece artmakta olan rekabet ortamında işletmelerin stratejik planlama ve stratejik yönetime, dolayısıyla çağdaş yönetim uygulamalarına olan ihtiyacı da artmaktadır. Çalışmamın birinci bölümünde, uluslararası ticaret olgusu ve uluslararası sermaye hareketleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci Bölümde ise, çokuluslu işletmeleri tanımak, ulaştıkları boyutları ve uluslararası ticarette oynadıkları rolleri tam olarak kavrayabilmek için çokuluslu işletmeler ve uyguladıkları stratejik planlamalar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, stratejik planlama kavramı daha detaylı olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, Türkiye'deki yabancı sermaye yatırımları ve bu yatırımlarda önemli bir paya sahip otomotiv sektörü incelenmiştir. Beşinci bölümde ise, ülkemizde otomotiv sektöründe faaliyette bulunan %100 yabancı sermayeli bir işletmenin stratejik planlama çalışmaları incelenerek teori ve uygulama arasındaki ilişkiler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The multinational enterprises are the biggest and the essential elements of the economical dynamism around the world. The importance of the multinational enterprises as a part of the globalization tendencies resulting from the technological, social, cultural and political developments occurring today, rapidly increases. As the removal of the walls between the national economies has opened the enterprises to the international competition the capital movements and the integration and purchases of the enterprises have also accelerated the concentration on the competition. Thus, the need of the enterprises to the strategical planning and strategical management in the competition environment, consequently to the contemporary management applications increases. In the first chapter of my work, the general information about the international trade fact and the international capital movements is given. In the second chapter, the general information about the multinational enterprises and the strategic planning that they apply is given in order to identify the multinational enterprises and to be able to understand completely the roles which they play in the international trade and the dimensions that they reach. In the third chapter, the strategical planning concept is tried to be explained in more detail. In the fourth chapter, the foreing capital investments in Turkey and the automotive sector that has a considerable share in these investments is examined. In the fifth chapter, by being examined the strategical planning works of an enterprise with %100 foreing capital that operates in automotive sector in our country, the relations between the theory and the application are tried to be put forward.