Laparoskopik inguinal herni onarımında karın duvarı anatomik ölçülerinin cerrahi teknik üzerine etkisi
The effect of anatomic dimensions of the abdominal wall on surgical technique in laparoscopic inguinal hernia repair
- Tez No: 635196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ Herni onarımında ameliyat süresi, postoperatif ağrı ve erken dönem komplikasyonlarında vücut kitle indeksi başta olmak üzere anatomik ölçümlerin etkisini araştırmak üzere prospektif olarak dizayn edilmiştir. Laparoskopik total ekstraperitoneal herni tamirinde, vücut kitle indeksi ve karın ön duvarı anatomik ölçüleri ile ameliyat süresi, açığa geçme oranları, postoperatif ağrı ve erken dönem komplikasyonlar arasındaki ilişkileri ortaya koyarak, peroperatif gidişhatın tahmin edilmesini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniğine 2020 Haziran – 2020 Eylül tarihleri arasında tek taraflı (sağ veya sol) inguinal herni tanısı alarak Laparoskopik Total Ekstraperitoneal herni onarımı planlanan hastalar dahil edildi. Etik Kurul iznini (16.06.2020 tarih ve no: 71) takiben, prospektif olarak dahil edilme kriterlerine uyan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, vücut kitle indeksi, inguinal herni tipi, taraf (sağ/sol), karın ön duvarı anatomik ölçümleri (Umblikus-Spina iliaka anterior superior / Umblikus-Pubis/ Pubis- Spina iliaka anterior superior / Umblikus-ön aksiller çizgi transvers düzlem arası uzaklık ölçümü/ bel çevresi) hasta kayıt formuna kaydedildi. Ayrıca peroperatif dönemde; operasyon süresi, kanama, herni tipi, açığa geçme ve sebepleri, komplikasyonlar ve postoperatif dönemde hastanede kalış süresi, postoperatif ağrı değerlenmesi (Vizüel Ağrı Skalası ile yapıldı), erken dönem nüks bilgileri hasta kayıt formuna kaydedildi. BULGULAR Çalışmaya dahil edilen 60 hastanın tümü erkekti ve yaş ortalamaları 49,8 (20-84) ve ortalama vücud kitle indeksi 27,3 (21,1-36,3) olarak hesaplandı. Çalışmaya dahil edilen 60 hastanın, 21 inde direkt, 28 inde indirekt ve 11 inde direkt – indirekt herni birlikteliği saptandı. Ortalama ameliyat süresi 42,5 (20-80) dakika olarak saptandı. Postoperatif dönemde değerlendirilen visüel ağrı skalası ortalaması 3 (1-6) olarak saptanırken tüm hastalar ertesi gün taburcu edildiğinden yatış süreleri 1 gün olarak hesaplandı. Pearson lineer korelasyon analiz sonuçları değerlendirmesine göre, vücud kitle indeksi, umblikus pubis mesafesi, sağ ve sol umblikus spina iliaka anteriosuperior mesafesi, sağ ve sol pubis spina iliaka anteriosuperior mesafesi ile ameliyat süresi arasında negatif korelasyon saptanırken, p değerinde anlamlı düzeye ulaşan veri saptanmadı. P değerleri sırasıyla 0,205- 0,452- 0,084- 0,058- 0,705- 0,155- 0,8 olarak hesaplandı. Vücüt kitle indeksi ve diğer anatomik ölçümler ile visüel ağrı skalası arasında negatif korelasyon saptandı ancak, p değerlerinde anlamlı düzeye ulaşan veri saptanmadı. P değerleri sırasıyla 0,115- 0,777- 0,987- 0,557- 0,104- 0,402- 0,646 olarak hesaplandı. Hastalarda erken dönemde 2 hastada seroma, 1 hastada hematom ve 1 hastada nüks geliştiği saptandı. SONUÇ Eğitimi devam eden ve laparoskopik fıtık cerrahisinde öğrenme eğrisini henüz tamamlamamış olan cerrahlar için hasta seçiminde vücut kitle indeksi ve umblikus pubis mesafesinin önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır ve korelasyon analizleri ile ortaya konmuştur. Vücut kitle indeksi daha düşük olan ve umblikus pubis mesafesi daha yüksek olan hastaların başlangıç olarak seçilmesi halinde ameliyatın zorluğunun azalacağına, manüplasyonların daha kolay yapılabileceğine ve postoperatif ağrının da buna bağlı olarak daha az olabileceğine inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
AIM The study was designed prospectively to investigate the effect of anatomical measurements, especially body mass index, in the operation time, postoperative pain and early complications in hernia repair. In laparoscopic total extraperitoneal hernia repair, we aimed to investigate the prediction of the peroperative course by revealing the relationships between body mass index and anatomical measurements of the anterior abdominal wall, operation time, exposure rates, postoperative pain and early complications. MATERIALS AND METHODS Patients who were diagnosed with unilateral (right or left) inguinal hernia and planned for Laparoscopic Total Extraperitoneal hernia repair between June 2020 and September 2020 were included in the General Surgery Outpatient Clinic of Health Sciences University Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Hospital. Following the approval of the Ethics Committee (16.06.2020 and no: 71), patients who has inclusion criteria prospectively were included in the study. Demographic characteristics of the patients, body mass index, type of inguinal hernia, side (right / left), anatomical measurements of the anterior abdominal wall (Umblikus-Spina iliaca anterior superior / Umblikus-Pubis / Pubis-Spina iliaca anterior superior / Umblikus-anterior axillary line transverse plane distance measurement / waistline) was recorded in the patient registration form. In addition, in the peroperative period; Operation time, bleeding, hernia type, reason of convert to open, complications, duration of hospital stay in the postoperative period, postoperative pain assessment (performed with Visual Pain Scale), and early recurrence information were recorded in the patient record form. RESULTS All 60 patients included in the study were male, and mean age was 49.8 (20-84), and their mean body mass index was 27.3 (21.1-36.3). In 60 patients included in the study, 21 direct hernia, 28 indirect hernia, 11 direct and indirect hernia. Mean operation time was 42.5 (20-80) minutes. While the median visual pain scale evaluated in the postoperative period was 3 (1 - 6), all patients were discharged the next day, and their length of stay was calculated as 1 day. According to the Pearson linear correlation analysis results, there was a negative correlation between body mass index, umbilical pubis distance, right and left umbilicus spina iliaca anteriosuperior distance, right and left pubis spina iliaca anteriosuperior distance and the duration of the operation, but it's not a significant level in p value. P values were 0.205-0.452-0.084-0.058-0.705-0.155-0.8, respectively. A negative correlation was found between the body mass index and other anatomical measurements and the visual pain scale, but it's not a significant level in p value. P values were 0.115-0.777-0.987-0.557-0.104-0.402-0.646, respectively. Seroma in 2 patients, hematoma in 1 patient and recurrence in 1 patient were detected in the early period. CONCLUSION It has been concluded that body mass index and umbilicus pubis distance are important and revealed by correlation analysis, in patient selection for surgeons who are still educated and have not yet completed the learning curve in laparoscopic hernia surgery. We believe that if patients with lower body mass index and higher umbilical pubis distance are selected initially, the difficulty of the operation will decrease, manipulations can be performed more easily and postoperative pain may be less accordingly.