Laparoskopik kolesistektomide ultrason eşliğinde ve laparoskopi yardımlı yapılan transversus abdominis plan bloğun karşılaştırılması
Comparison of transversus abdominis plan block with ultrasound and laparoscopy assisted in laparoscopic cholecstectomy
- Tez No: 635197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ Çalışmada laparoskopi yardımlı ve ultrasonografi eşliğinde yapılan transversus abdominis plan bloğun; uygulama süresi, postoperatif ağrı, bulantı, kusma ve barsak hareketleri açısından karşılastırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniğine 2019 Ekim – 2020 Mart tarihleri arasında kolelitiazis tanısı ile elektif laparaskopik kolesistektomi ameliyatı planlanan hastalar dahil edildi. Etik Kurul iznini (24.09.2019 tarih ve no: 1427) takiben, kapalı zarf yöntemi ile randomizasyon sağlandı. Gönüllük esas kabul edilerek, prospektif olarak dahil edilme kriterlerine uyan hastalar çalışmaya dahil edildi. Standart olarak uygulanmakta olan transversus abdominis plan (TAP) bloğun, anestezist ya da cerrah tarafından yapıldığına bakılarak; cerrah tarafından laparoskopik yardımlı blok uygulanmış olan hastalar grup 1; anestezist tarafından ultrasonografi eşliğinde blok uygulanmış olan hastalar grup 2 olarak kaydedildi. TAP blok uygulama süreleri ve postoperatif erken dönem bulantı kusma verileri kayıt altına alındı. Hastalar postoperatif ağrı değerlendirilmesi, serviste 6-24-48. saat Vizüel Ağrı Skalası (VAS) ile yapıldı, 4'ün üzerinde olanlara analjezi uygulandı. Ayrıca bulantı, kusma, deşarj zamanı, 6-24-48. saatlerdeki solunum sayısı ve ek analjezik ihtiyacı kaydedildi.
Özet (Çeviri)
AIM In this study, we aimed to compare the time taken for administering the block, postoperative pain scores, postoperative nausea and vomiting and bowel movements of laparoscopic assisted TAP block and ultrasonogram guided TAP block. MATERIALS AND METHODS Patients who were scheduled for elective laparoscopic cholecystectomy with a diagnosis of cholelithiasis between October 2019 and March 2020 were included in the Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Hospital General Surgery Clinic. Following the approval of the Ethics Committee (24.09.2019 and no: 1427), randomization was done by using sealed envelope technique. Considering volunteering, patients who met the prospective inclusion criteria were evaluated. Considering that the transversus abdominis plane block, which is applied as a standard, is made by an anesthesiologist or surgeon; patients who received TAP block by surgeon group 1, patients who were block treated by the anesthetist were recorded as group 2. The time taken for administering the block and postoperative early nausea and vomiting data were recorded. In the service 6-24-48. hours VAS scores were recorded for the postoperative pain evaluation of patients and analgesia was applied to those with a VAS score above 4. Also nausea, vomiting, bowel movements, 6-24-48. the number of breaths and the need for additional analgesics were recorded.