Hamzanȃme (60. cilt/54a-105b) çeviri yazı, dizin
Hamzanȃme (60th volume/54a-105b) transcription, index
- Tez No: 635217
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Hamzanâmeler peygamberimizin amcası ve İslam'ın ilk şehitlerinden olan Hz. Hamza'nın dillere destan kahramanlıklarının anlatıldığı eserlerdir. 14. yüzyılda yazıya geçirildiği düşünülen ve geniş bir külliyata sahip olan Hamzanâmeler, 72 ciltten oluşmakta ve her bir cildin nüshaları bulunmaktadır. Bu nüshalar ülkemizin çeşitli kütüphanelerinde muhafaza edilmektedir. Bu çalışmada, Hamzanȃme'nin Erzurum Atatürk Üniversitesi Merkez Kütüphanesi'nde bulunan 60. cildinin 54a-105b varakları ele alınmıştır. Hazırlanan bu çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. 1. Bölüm'de, Hamzanâme'nin baş kahramanı olan Hz. Hamza'nın hayatından ve İslam dinine hizmetlerinden söz edilmiştir. 2. Bölüm'de, Hamzanâmeler hakkında genel bilgilere, tespit edilen Hamzanâmelere ve bu eserler üzerinde yapılmış akademik çalışmalara yer verilmiştir. 3. Bölüm'de, 60. cilt tanıtılarak metnin genel özelliklerine ve metnin söz varlığına yer verilmiştir. 4. Bölüm'de çeviri yazılı metne yer verilmiştir. 5. Bölüm'de metnin dizinine yer verilmiştir. Çalışmanın sonunda tespit edilen bulgulara dayanılarak ulaşılan sonuçlara, çalışmada yararlanılan kaynakların bulunduğu kaynakçaya ve incelenen metnin tıpkıbasımına yer verilerek çalışma tamamlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Hz. Hamza, Hamzanâme, çeviri yazı, dizin.
Özet (Çeviri)
Hamzanames is the uncle of our prophet and one of the first martyrs of Islam, works in which the epic heroism of Hz. Hamza is told. Hamzanames, thought to have been written in the 14th century and has a large complex, consists of 72 volumes and has copies of each skin. These copies are stored in various libraries of our country. In this study, Hamzaname's 60th anniversary at Erzurum Ataturk University Central Library. 54a-105b varavars of the skin are discussed. This study has five main sections. In the First Chapter, the protagonist of Hamzaname, it was mentioned about the life of Hz. Hamza and his services to the religion of Islam. In the second part, general information about Hamzanames, Hamzanames determined and academic studies on these works are given. In the third chapter, the 60th volume is introduced and the general features of the text and the vocabulary of the text are included. In the Fourth chapter, the transcription of the text is included. In the fifth chapter, the grammatical index of the text is included. The study was completed by including the conclusions reached based on the findings determined at the end of the study, the facsimile of the text examine the bibliography of the refrence used in the study and of the text examined. Keywords : Hz. Hamza, Hamzaname, transcription, grammatical index.