Derin kapanışlı olguların çekimli tedavisinde kanin eksen eğiminin düzeltilmesi amacıyla iki farklı tel kalınlığında uygulanan bir mekaniğin dişlere uyguladığı kuvvetin sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the force that is applied to the teeth by A loop in TWO different wire thicknesses in deep bite treatment with extraction by finite element analysis
- Tez No: 635235
- Danışmanlar: PROF. DR. TÖRÜN ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Derin kapanış, ortodontik olarak kesicilerin intrüzyonu ve/veya proklinasyonu, bukkal segmentlerin ekstrüzyonu veya pasif erüpsiyonuyla ya da bunların kombinasyonu ile tedavi edilebilir. Ortodontik tedavilerde kullanılan sabit mekaniklerin uyguladıkları kuvvetler bazı durumlarda beklenen sonuçları vermemekte ve istenmeyen diş hareketleri oluşabilmektedir. Uygulanan mekaniğin dişin hangi bölgelerine ne şekilde kuvvetler uyguladığının bilinmesi, istenmeyen etkilerin önüne geçerek tedavi sonuçlarının öngörülebilmesini ve planlanan tedavi sonuçlarına en kısa zamanda ulaşılarak etkin tedavi yapılabilmesini sağlayabilecektir. Bu çalışmanın amacı, derin kapanışlı olgularda mandibular 1. küçük azı diş çekimiyle planlanan ortodontik tedavilerde kanin diş eksen eğimini değiştirmek için uygulanan farklı kalınlıklardaki 'L loop' mekaniğin kuvvet ilk uygulandığı anda çevre diş ve dokularda oluşturduğu etkileri değerlendirmektir. Bu amaçla 0,016x0,022 inç TMA ark teli (1. model) ve 0,019x0,025 inç TMA ark telinden (2. model) 2 farklı L loop mekaniği 3D olarak bilgisayarda oluşturularak 100 g kuvvet uygulanmış ve mekaniğin diş ve çevre dokulardaki etkileri, sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre; her iki modelde tellerdeki gerilmelerin yoğunlaştıkları bölgeler aynıdır ancak değerler farklı ölçülmüştür. 1. modelde kanin diş ve 2. küçük azı braketlerindeki gerilme değerleri 2. modele kıyasla daha yüksektir. 2. modelde de 1. büyük azı ve 2. büyük azı braketlerindeki gerilme değerleri, 1. modele kıyasla daha yüksek ölçülmüştür. 2. modelde loopun 2. küçük azı diş tarafındaki vertikal köşesinde az miktarda gözlenen bukkale ve distale yer değiştirme, 1. modelde gözlenmemektedir. Her iki modelde de meydana gelen gerilmelerin kanin ve 1. küçük azı dişlerde (kaninde en fazla olmak üzere) 1. ve 2. büyük azı dişlere kıyasla çok daha fazla olduğu görülmektedir. Transversal yönde ikinci modelde 2. küçük azı bukkal tüberkülü hariç tüm tüberküllerde yerdeğiştirme daha fazladır. 2. modelde sagittal yönde kanin tüberkül tepesi hariç tüm tüberküllerde yerdeğiştirme daha fazladır. Vertikal yönde 1. modelde kanin tüberkül tepesi, 1. küçük azı dişin bukkal ve lingual tüberkülleri ve 1. büyük azı dişin meziobukkal, meziolingual ve bukkal tüberküllerinde vertikal yerdeğiştirme 2. modele göre daha fazladır. Bu tez çalışmasında derin kapanışlı olgularda mandibular 1. küçük azı diş çekimiyle planlanan ortodontik tedavilerde kanin diş eksen eğimini değiştirmek için uygulanan farklı kalınlıklardaki 'L loop' mekaniğin kuvvet ilk uygulandığı anda diş ve çevre dokularda oluşturduğu etkiler sonlu elemanlar analizi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Deepbite can be treated orthodontically by intrusion and/or proclination of incisors, extrusion or passive eruption of the buccal segments, or a combination thereof. The forces applied by the fixed mechanics used in orthodontic treatments do not give the estimated results in some situations and unwanted tooth movements may occur. Knowing how the applied mechanics exerts force on which parts of the tooth will prevent unwanted effects and ensure that the treatment results can be predicted, and effective treatment can be achieved by reaching the planned treatment results as soon as possible. The aim of this study was to evaluate the effects of“L loop”mechanics of different thicknesses applied to change the canine tooth axis inclination in orthodontic treatments planned with mandibular 1st premolar tooth extraction in deepbite cases. For this purpose, 2 different L loop mechanics from 0,016x0,022 inch TMA archwire (1 st model) and 0,019x0,025 inch TMA arc wire (2 nd model) are created in computer in 3D, and 100 g force was applied and the effects of mechanics on tooth and surrounding tissues were were evaluated by finite element analysis. According to the results of this study; In both models, the increased stresses areas on the wires were the same, but different values were measured. In the 1st model, the maxiumum principle stress values in the canine and the 2nd premolar brackets are higher than in the 2nd model. The maxiumum principle stress values in the first molar and molar brackets in the 2nd model were measured higher compared to the 1st model. In the second model, the buccal and distal displacement, which were observed in a small amount in the vertical corner of the 2nd molar tooth on the side of the loop, was not observed in the 1st model. It was observed that the stresses occurring in both models are much more in canine and 1st premolar teeth (most in canine teeth) compared to 1st and 2nd molars. In the second model in the transversal direction, displacement is higher in all tubercles except for the 2nd premolar buccal tubercle. In model 2, the displacement of the tubercles is higher in sagittal direction except for canine tubercle. In model 1, vertical displacement of canine tubercle, buccal and lingual tubercles of the 1st premolar tooth, and the mesiobuccal, mesiolingual and buccal tubercles of the 1st molar tooth were more in vertical direction than the 2nd model. In this thesis, the effects of 'L loop' mechanics of different thicknesses applied to change the canine tooth axis slope in orthodontic treatments planned with mandibular 1st premolar tooth extraction in deepbite cases were evaluated using finite element analysis.