Pediatrik rast testi ile wingate anaerobik bisiklet testi ve tek bacak basamak testinin karşılaştırılarak incelenmesi
Comparison of wingate anaerobic cycling test with single leg step test and pediatric rast test
- Tez No: 635236
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAMİL ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, anaerobik adım testinin Wingate anaerobik test ve pediatrik RAST testleri yerine kullanılabilirliğini belirlemek için yapılmıştır. Çalışmada, Ġstanbul‟da bir Futbol Kulübü‟ndeki yaş ortalamaları 10,93±1,81 olan 25 erkek futbolcu gönüllü olarak yer almıştır. Tüm katılımcıların, boy uzunluğu (cm), vücut kütlesi (kg) ve deri kıvrım kalınlıkları ölçüldü, Pediatrik Step, Pediatrik RAST ve Wingate Anaerobik testleri sistemli bir sırayla gerçekleştirildi. Pediatrik RAST, 30 saniyelik Wingate anaerobik testini (WAnT) bir bisiklet ergometresinde ve Anaerobik Adım Testini sistemli bir sırayla tamamlayan 25 sağlıklı çocuğun verileri analiz edildi. Testler için birincil sonuç ölçütleri Ortalama güç olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the usability of the anaerobic step test instead of the Wingate anaerobic test and pediatric RAST tests. In the study, 25 male football players with a mean age of 10.93 ± 1.81 in a Football Club in Istanbul voluntarily participated. All participants' height (cm), body mass (kg) and skin fold thickness were measured. Pediatric Step, Pediatric RAST and Wingate Anaerobic tests were performed in a random order. Pediatric RAST analyzed data from 25 healthy children who completed the 30-second Wingate anaerobic test (WAnT) on a bicycle ergometer and the Anaerobic Step Test in a systematical order. The primary outcome measures for the tests were calculated as mean Power(MP).