Acil servis hastalarında optik sinir kılıfı çapının (OSKÇ) ultrasonografik ve bilgisayarlı tomografik ölçümlerinin karşılaştırılması
Comparison of ultrasonographic and computed tomographic measurements of the optic nerve sheath diameter (OSND) in emergency room (ER) patients
  1. Tez No: 635245
  2. Yazar: BENGÜ ŞERO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA KILIÇASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç Optik Sinir Kılıf Çapı Ölçümü (OSKÇ) intrakraniyal basınç artışı saptanmasında kullanılan girişimsel olmayan bir tanı yöntemidir. OSKÇ ultrasonografik ölçümü, kolay ulaşılabilir olmasına ve popülaritesine rağmen; yapılan çalışmalarda optik sinir kılıf çapının intrakraniyal basınç artışını gösteren eşik değerlerinde farklılıklar vardır. Bu çalışmada acil servis hastalarında OSKÇ'nin ultrasonografik ölçümleri arasında farklılıklara neden olabilecek, OSKÇ ölçüm tekniklerinden kaynaklanabilecek nedenleri ile hasta demografik özelliklerini (yaş, cinsiyet, boy, vücut kitle endeksi, baş çevresi, göz küresi çapı, optik sinir kılıf çapını etkileyebilecek altta yatan hastalıkları, girişimleri) araştırmak hedeflendi. Gereç ve Yöntem Bu çalışma, tek merkezli, kesitsel, prospektif gözlemsel klinik bir çalışma olarak planlandı ve bir üniversite hastanesinin acil servisinde yapıldı. Ultrasonografi uygulamaları ultrasonografi eğitim sertifikasyonuna sahip ve acil ultrasonografi kullanım deneyimi olan tez öğrencisi tarafından gerçekleştirildi. Ultrasonografik OSKÇ ölçümü Beyin BT çekiminden hemen sonra eş zamanlı olarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Measurement of the Optic Nerve Sheath Diameter (ONSD) is a noninvasive diagnostic method used to detect increased intracranial pressure. Although ultrasonographic measurement of the ONSD is easily accessible and popular; there are differences in the threshold values of the ONSD indicating increased intracranial pressure. The aim of this study is to determine the reasons that may cause the differences between the ultrasonographic measurements of the ONSD in ER patients, which may result from the ONSD measurement techniques, and the patient's demographic characteristics (age, gender, height, body mass index, head circumference, eyeball diameter, surgical interventions and other underlying causes that may affect ONSD). Method: This study was planned as a single-centered, cross-sectional, prospective observational clinical study and was performed in the ER of a university hospital. Ultrasonography applications were carried out by a thesis student who has ultrasonography training certification and has experience in emergency ultrasonography. Ultrasonographic ONSD measurement was performed simultaneously, immediately after brain CT scan.