Polikliniğe başvuran kanser tanısı almış ve almamış hastaların kan-enjeksiyon korkusu
Fear of blood-injection of patients diagnosed with cancer and who have not been admitted to outpatient clinic
  1. Tez No: 635256
  2. Yazar: KADRİYE TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET EŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı onkoloji hastalarında ve polikliniğe başvuran onkoloji tanısı almamış hastalarda kan enjeksiyon yaralanma fobisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma; tanımlayıcı tipte olup, 15 Kasım 2019- 15 Aralık 2019 tarihleri arasında bir eğitim araştırma hastanesinde 250 hasta ile yürütüldü. Araştırmada veriler, Hasta Tanıtım Formu, Kan enjeksiyon Fobisi Ölçeği formları ile toplandı. Çalışmada nümerik veriler ortalama, standart sapma, medyan, minimum, maksimum değerler ile, kategorik veriler ise frekans ve oran değerleri ile verilmiştir. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde nicel değişkenlerde normallik varsayımı karşılaştırma yapılacak gruplarda Shapiro-Wilk testi ile kontrol edilmiştir. Ölçek toplam puanı çalışma gruplar arasında ve iki gruptan oluşan demografik nitel değişkenler için Mann-Whitney U testi ile, ikiden fazla grup içeren demografik nitel değişkenler için ise Kruskal Wallis testi karşılaştırılmıştır. Gruplarda katılımcıların sosyo-demografik özelliklerinin dağılımları ve nitel değişkenlerin birbiriyle ilişkisi ise Pearson Ki-kare testi ile incelenmiştir. Yaş ve ölçek toplam puanı arasındaki ile ilişki Spearman korelasyon analizi ile incelenmiştir. Bulgular: Hastaların demografik özellikleri incelendiğinde; Onkoloji hastalarının %61.6'sı kadın , %54.4'ü ilköğretim mezunu , %77.6'sı evlidir. Onkoloji hastası olmayanların ise %61.6'sı kadın , %54.2'si lisans mezunu ve %55.2'si evlidir. Onkoloji hastası olmayanların %86.4'ü dahili birimlere başvurmuştur. Onkoloji hastalarının %53.6'sında onkoloji hastası olmayan gruptakilerin %18.4'ünde ek hastalık mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Objective:The objective of this study was to determine blood injection injury phobia in oncology patients and in patients who were not diagnosed with oncology who applied to outpatient clinics. Materials and Methods : November December 15, 2019 - December 15, 2019 with 250 patients in an Educational Research Hospital. The data in the study was collected with patient identification form, blood injection phobia scale forms. In the study, numerical data are given with mean, standard deviation, median, minimum and maximum values, and categorical data with frequency and ratio values. The assumption of normality in quantitative variables was controlled by the Shapiro-Wilk test in groups to be compared. The total scale score was compared with the Mann-Whitney U test for demographic qualitative variables between study groups and in two groups, and the Kruskal Wallis test for demographic qualitative variables involving more than two groups. The distributions of the socio-demographic characteristics of the participants and the interrelationship of the qualitative variables were examined by Pearson Chi-square test. The relationship with age and scale between the total score was examined by Spearman correlation analysis. Results : Demographics of patients are included. 61.6% of oncology patients were female, 54.4% had a primary education degree, and 77.6% were married. Of the non-oncology patients, 61.6% were female , 55.2% had a a bachelor's degree, and 55.2% were married. Of the non-oncology patients 86.4% applied to internal units Fifty-three point six percent of oncology patients, and 18.4% of non-oncology patients have additional disease.