Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) tanılı hastalarda tiroid nodül sıklığı
Frequency of thyroid nodule in patients with chronic obstructive lung disease (COPD)
  1. Tez No: 635257
  2. Yazar: GÜLÇİN MİYASE SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİHA YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çalışmamızda, toplumda oldukça sık görülen tiroid nodüllerinin Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) tanılı hastalardaki sıklığını tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamız 01.11.2019 - 31.12.2019 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi'nde gerçekleştirildi. Çalışmaya 40-80 yaş arası toplam 105 KOAH tanılı hasta dahil edildi. GOLD 2020 raporuna göre KOAH'ın tanısı konuldu ve sınıflandırılması yapıldı. Katılımcıların tıbbi özgeçmişi, tütün ve/veya biyomas yakıt dumanına maruz kalma öyküleri yüz yüze görüşülerek sorgulandı. Hastaların boy, kilo, bel çevresi ve oksijen saturasyonları ölçüldü. Vücut kitle indeksleri (VKİ) hesaplandı. Hastane elektronik kayıt sisteminden retrospektif olarak katılımcıların hemoglobin, hematokrit, Tiroid stimülan hormon ve kan gazı değerleri incelendi. Hastalara solunum fonksiyon testi ve tiroid ultrasonografisi yapıldı. Tiroid nodüllerinin olup olmadığı, varsa boyutu, sayısı, yeri, isthmus kalınlıkları ve tiroid volümleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza katılan hastaların 34'ü kadın 71'i erkekti. Ortalama yaşları 63.7 ± 9.4, ortalama tiroid volümleri 16.1 ± 9 mL idi. 105 hastanın 69'unda (%65.7) tiroid nodülü saptandı. Gold A, B, C, D gruplarına göre nodülü olanların yüzdesi sırasıyla; %18.8, %27.5, %20.3 ve %33.3 idi. Tiroid nodülü olanların bel çevreleri nodül olmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti (sırasıyla; 109.6 ± 16.5 cm, 102.3 ±18.7 cm; p:0.044). GOLD grup A'dan D'ye doğru ilerledikçe hastaların VKİ'lerinin arttığı gözlendi. Bel çevresinin nodül varlığı ile pozitif korelasyonu olduğu görüldü. Bel çevresinin; VKİ, tiroid volümü ve isthmus kalınlığı ile de pozitif korelasyonu mevcuttu. Sonuç: Bildiğimiz kadarıyla çalışmamız KOAH hastalarında tiroid nodül sıklığını araştıran ilk çalışmadır. Çalışmamızda KOAH tanılı hastaların %65.7'sinde tiroid nodülü saptadık. Bel çevresi artışının nodül varlığı için bir risk faktörü olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study; we aimed to determine the frequency of thyroid nodules, which are very common in the general population, in patients with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD). Materials and Methods: Our study was performed between 01.11.2019 and 31.12.2019 at Yuzuncu Yil University Faculty of Medicine, Dursun Odabaş Medical Center. 105 patients with COPD aged between 40-80 years were included in the study. According to the GOLD 2020 report, COPD was diagnosed and classified. A face‐to‐face interview was carried out to obtain information about patients' medical history and exposure history to tobacco and/or biomass fuel smoke. Height, weight, waist circumference and oxygen saturations of all subjects were measured. The body mass index (BMI) was calculated. Hemoglobin, hematocrit, Thyroid stimulating hormone (TSH) and blood gas values of the participants were examined retrospectively from the patient electronic medical record system. Pulmonary function test and thyroid ultrasonography were performed on the patients. Presence, number, location, size of thyroid nodules, isthmus thickness and total thyroid volume were recorded. Results: 34 of the patients in our study were female and 71 were male. The mean age of the patients was 63.7 ± 9.4. The mean thyroid volume was 16.1 ± 9 mL. Thyroid nodules were detected in 69 (%65.7) of 105 patients. Percentages of patients with thyroid nodules according to Gold A, B, C, D groups were %18.8, %27.5, %20.3 and %33.3, respectively. The waist circumference of patients with thyroid nodules was statistically significantly higher than those without nodules (respectively; 109.6 ± 16.5 cm and 102.3 ± 18.7 cm; p: 0.044). It was observed that the BMIs increased as the patients progressed from GOLD group A to GOLD group D. It was determined that the waist circumference was positively correlated with the presence of nodules. In addition, there was a positive correlation between waist circumference with BMI, thyroid volume and isthmus thickness. Conclusion: To the best of our knowledge, this is the first study to investigate the frequency of thyroid nodules in COPD patients. In our study, we detected thyroid nodules in %65.7 of patients with COPD. We found that the increase in waist circumference was a risk factor for the presence of nodules.