Katılım bankalarının finansal performanslarının TOPSIS yöntemi ile uluslararası boyutta değerlendirilmesi
Evaluation of financial performances of participation banks with the TOPSIS method in international dimensions
  1. Tez No: 635260
  2. Yazar: ASLIHAN YETİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Katılım bankacılığı, dünyada İslami bankacılık olarak bilinen faizsiz finansal hizmetler sunan bir bankacılık türüdür. Katılım bankacılığı sektörü 1960'lı yıllardan itibaren ciddi girişimlere sahne olmuştur. Bugün ise toplam İslami bankacılık varlıklarının küresel bankacılık varlıklarından almış olduğu pay %6'dır. Türkiye özelinde ise bu oran %6,3'tür. Bu çalışmada, katılım bankalarının finansal performansları uluslararası olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, Türkiye'de son dönemlerde katılım bankacılığı sektöründe yaşanan gelişmeler ve bu gelişmeler doğrultusunda atılan adımların bankaların finansal performansında ne gibi sonuçlar meydana getirdiğini incelemektir. Türkiye katılım bankacılığı konusunda bazı Ortadoğu ve Asya ülkelerine göre henüz küçük bir paya sahiptir. Türkiye'nin finansal performansını bu ülkelerle karşılaştırmak ise çalışmanın bir diğer amacını oluşturmaktadır. Çalışmada çok kriterli karar verme yöntemlerinden TOPSIS yöntemi kullanılmıştır. 2012-2019 yıllarını kapsayan çalışma sonucunda en başarılı bankalara sahip ülkelerin Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Kuveyt olduğu tespit edilmiştir. Türkiye'de faaliyet gösteren Kuveyt Türk Katılım Bankası ise diğer ülkelerin bankaları arasında önemli bir başarı yakalamıştır.
Özet (Çeviri)
Participation banking also known as Islamic banking in the world, is a type of banking that offers interest-free financial services. The participation banking sector has witnessed serious initiatives since the 1960s. Today, the ratio of total Islamic banking assets to global banking assets is 6%. In Turkey in particular, the ratio is 6.3%. In this study, financial performances of participation banks are evaluated internationally. The main purpose of the study is to examine the effects of developments in the participation banking sector in recent years in Turkey and the steps taken in line with these developments on banks' financial performance. Compared with some Middle Eastern and Asian countries in terms of participation banking Turkey has a small share. Another objective of the study is to compare constitutes Turkey's financial performance with these countries. TOPSIS method, which is a multi-criteria decision making method, was used in the study. As a result of the study covering the years 2012-2019, it has been determined that the countries with the most successful banks are Saudi Arabia, the United Arab Emirates (UAE) and Kuwait. Kuwait Turkish Participation Bank is operating in Turkey has achieved significant success among the banks of other countries.