İzole sıçan kalbinde oluşturulan iskemi reperfüzyon hasarı üzerinde D-limonen'in etkileri
Effects of D-limonene on ischemia-repefusion injury in isolated rat heart
  1. Tez No: 635261
  2. Yazar: DAMLA GİZEM SABUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF TANJU ÖZÇELİKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Oksidatif stres kalpte iskemi-reperfüzyon hasarının en önemli nedenleri arasındadır. Antioksidanlar oksidatif stresi önleyerek ya da azaltarak kalp üzerinde koruyucu etki gösterebilmektedirler. Özellikle son yıllarda monoterpenlerin antioksidan özellikleriyle kalp üzerinde koruyucu etkileri olduğunu gösteren birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada bir monoterpen olan d-limonenin iskemi reperfüzyon hasarı üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Beş gruba ayrılan sıçanlara, serum fizyolojik çözeltisi (kontrol grup), 50, 100, 200 mg/kg d-limonen ve 200 mg/kg NAC tedavisi yedi gün boyunca i.p. olarak uygulanmıştır. Tedavi sürecinden sonra langendorff sisteminde perfüze edilen kalplere 20 dakika stabilizasyon sürecinin ardından 30 dakika iskemi ve 40 dakika reperfüzyon protokolü uygulanmıştır. İskemi öncesi veya reperfüzyon sonunda kalplerin fonksiyonlarında herhangi bir değişim gözlenmemiştir. Ayrıca iskemi öncesi ve reperfüzyon sonu toplanan perfüzatlardan LDH ölçümü yapılmış, reperfüzyon sonu LDH miktarının, iskemi öncesi LDH miktarına göre değişimi kardiyak hasarın bir göstergesi olarak değerlendirilmiştir. Buna ek olarak TAS, TOS, TBARS, SOD, GSH, GR ve CAT gibi oksidatif stres parametreleri de kit yardımıyla ölçülmüştür. Biyokimyasal parametrelerde de fonksiyonel verilere benzer olarak gruplar arasında anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Bu sonuçlar, patoloji oluşturmaksızın sağlıklı hayvanlara yapılan 7 gün süreli d-limonen tedavisinin (50, 100, 200 mg/kg/gün), in vitro şartlarda oluşturulan İ/R hasarına karşı koruyucu etkinliğinin olmadığını ve mevcut antioksidan kapasite üzerine ilave bir etki yapmadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Oxidative stress is one of the most important causes of cardiac ischemia-reperfusion injury. Antioxidants have cardioprotective effects by preventing or reducing oxidative stress. Recently, many studies have shown that monoterpenes have cardioprotective effects with antioxidant properties. The aim of this study was to investigate the effect of d-limonene, a monoterpene, on ischemia reperfusion injury. Male Wistar rats divided into five groups were treated with saline solution (control group), 50, 100, 200 mg / kg d-limonene and 200 mg / kg NAC treatment for seven days. After the treatment period, perfused hearts in the langendorff system were applied for 20 minutes of stabilization followed by 30 minutes of ischemia and 40 minutes of reperfusion protocol. There was no significant difference between the groups on cardiac functions before ischemia or after reperfusion. Furthermore, LDH level was measured from perfusates collected before ischemia and after reperfusion period. The variance of LDH level measured at the end of reperfusion according to the LDH level before ischemia was evaluated as a cardiac damage marker. In addition, oxidative stress parameters such as TAS, TOS, TBARS, SOD, GSH, GR and CAT were measured through the commercial kit. There was no significant difference in biochemical parameters between the groups similarly to functional data. These results suggest that d-limonene treatment (50, 100, 200 mg/kg/day) for seven days to healthy animals without pathology does not have a protective effect against I/R damage in vitro and does not have an additional effect on existing antioxidant capacity.