Dava şartı olarak şikayet
- Tez No: 63528
 - Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ÖZTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Adliyelerin iş yükünün artması ve bu nedenle davaların uzayarak verilen cezaların caydırıcılığını yitirmesi karşısında, şikayet kurumunun önemi ve anlamı anlaşılabilir. Kanunumuzdaki bu düzenleme nedeniyle, kanunda belirtilen bazı suçlarda, olay adliyelere intikal etmeyebilecektir. Bu, toplum açısından, taraflar açısından ( ve yargı ekonomisi açısından son derece yararlıdır. Araştırmamız ilk bölümde, şikayetin tanımı, hukuki niteliği, benzer kavramlardan farkı ve bu kurumun leyh ve aleyhinde olan görüşlerin incelenmesi ile başlamıştır. İkinci bölümde şikayet hakkının kullanılması konusu ele alınmış, koğuşturulması şikayete bağlı olan suçlara yer verilmiş ve şikayetten vazgeçme konusu incelenmiştir. Çalışma, genel bir değerlendirmenin yapıldığı bazı önerilerin de yer aldığı sonuç bölümüyle bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
AB S TRACK The increase of load of courts result with extended case periods and loss of persuation of penalties. So the importance and meaning of complaint mechanism can be easily understood. Due to the new adjustment of the law, in some cases the events will not be sent to court. This will be very beneficial for both the community, the sides and the judgement economy. In the first section of the research the meaning of complaint, juridical attribute, the difference between the similar concepts and the examining of the similar and opposite views can be found. In the second section, the use of the right of complaint, the crimes that need complaint for legal procedures and the withdrawol of complaint are examined. In the final section, the research is concluded with a general evaluation and some suggestions.