İzmir'de deprem durumu ve yerleşme arasındaki ilişkiler
The Relationship between earthquake and seelements in İzmir
  1. Tez No: 63527
  2. Yazar: SEFA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. KÖKSAL ALPAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET İzmir kenti üç doğal unsur üzerine kurulmuştur; 1 -İzmir Körfezi, 2.Narkdere, Balçova etek ovalan ve Bornova alüvyal düzlüğü, 3.Körfezi ve düzlükleri çevreleyen sırtlar ve yamaçlar. İzmir bu özelliği ve sahip olduğu elverişli coğrafi konumuyla geçmişi Neolitik dönemine kadar inen yerleşim alanıdır. Akdeniz ikliminin etkisi akında olan İzmir, doğal olarak Akdeniz bitki örtüsüne sahiptir. İzmir kenti kuzeyde Arap Dağı, Yamanlar Dağı, güneydoğuda Kadifekale, Karafatma, Kalabak ile Altındağ tepeleri arasındaki alüvyon kesimlerden oluşur. İzmir ve Ege Bölgesi Alp orojenezinden sonra meydana gelen yatay ve dikey hareketlerden etldlenmiştir. İzmir yöresindeki kayaçlar gerek oluşum gerekse litolojik yapılarına göre dört gurupta toplanırlar, 1 - Kretase - Paleojen serileri, 2 - Bornova fliş formasyonu, 3 - Neojen serileri, 4 - Alüvyonlar, İzmir, Batı Anadolu deprem alam içinde yer alan Gediz tektonik oluğunun bir tali kolunda yer alır. Bölge Neojen öncesi ve Neojen sonrası tektonik hareketlerle kıvrılmış, kırılmış ve oylanmıştır. İzmir'de yer alan iki önemli fay hattı; Bornova - Karşıyaka ile Pınarbaşı - Halkapınar - Agamemnon doğrultusundadır. Bu hatlardan birincisi eski bir fay olup bugün duyarlı olduğu kabul edilir. İkinci hat ise günümüzde oldukça hareketlidir. İzmir birinci derece deprem bölgesi içerisinde yer alır. İzmir'de tarihsel ve B. Ü. Kandilli Rasathanesi verileri esas alınarak MS 17 - 1994 yıllan arasında çeşitli büyüklüklerde toplam 460 adet deprem kayıtlara geçmiştir. İzmir'de yerleşim alanlarının büyük bir kısmı tektonik olarak riskli olan fay hatları ve depremin en çok zarar verebileceği alüvyon zeminler üzerine kurulmuştur.İzmir'de yerleşim alanları açısından diğer bir tehlike ise kütle hareketleri bakımından aktif olan zeminlerdeki aşın yapılaşmadır. Herhangi bir deprem kütle hareketlerine duyarlı kesimlerde ilk hareketi başlatabilir bu da can ve mal kaybını arttırabilir. Bütün bu çalışmanın sonunda, İzmir'de, jeolojik, litolojik ve tektonik açıdan yerleşmeye uygun olan sahalar; Buca, Çiğli - Evkakr, Egekent, Işıkkent, Atatürk Mahallesi, Üçkuyuîar - Esentepe, Gaziemir - Emlak Bankası Konutları. Yerleşme açısından sakıncalı alanlar; İzmir Körfezi'ni atnalı gibi çeviren kryı dolgu kesimi, Çiğli, Mavikent, Venedik Evleri, Bornova - Özkanlar ve kütle hareketlerinin yoğun olduğu Kadifekale, Gürçeşme ve Göztepe (Asansör mevkii), Yeşilyurt'ta gevşek Neojen tortullarından oluşan araziler ile Balçova - Atatepe etekleri sayılabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Izmir metropolitan area which is situated near the Gulf of îzmir, W. Turkey occurs three main geomorphic units; 1 - Gulf of Izmir, 2 - The piedmont extending between Narhdere - Balço va and Bornova plain, 3 - The highland encircling the gulf of İzmir and plains. The suitable environmental geographical conditions lead to the historical settlements back to Neolithic period in the Gulfofîzmir, îzmir which is under Mediterranean climate is found, Mediterranean phyto geographical. Izmir metropolitan area is widespread among the encircling of the Izmir Gulf and the slopes of the mountains such as Arap M., Yamanlar M., Kadifekale, Karafetma and Altıdağ hiDs. îzmir and it's surrounding area has been affected by the Alpine and post - alpine orogenic - tectonic movements. The parent materials of the study area are divided into four groups in terms of their formation: 1 - Crataceous - Paleogeneic serie, 2 - Bornova fiysch formation, 3 - Neogene serie, 4- Alluvions. îzmir is situated in the horst - graben systems such as, Küçük Menderes, Bornova and in Gediz tectonic grabens winch are active in earthquake activites. The study area is faulted and folded during the pre post - neogene tectonic movement Two main fault zones extend in the direction of Bornova - Karşryaka and Pınarbaşı. Halkapmar - Agamemnon districts. Bornova - Karşryaka fault line is accepted un active - dead fault zone.The fault line extending in the southern part of Izmir Gulf is an active fault. Izmir metropolitan area occur in the the first - intense active earthquake zone. According to historical data and Kandilli Earthquake Station ( Istanbul ) covering between the period of 17 - 1994 year 460 earthquakes were registered. The major part of the Izmir metropolitan area is situated on the alluvial deposits and fault lines which considerable suffering from the earthquake damage.The intense earthquake zone of the Izmir can be taken into consideration in terms of establishing and constraction of new settlement areas. The another undesired construction is extensive building on the mass - movements areas. As it is known, the efflfects of earthquake may occur intensely on the unstable surfaces. The suitable areas for settlement in the Izmir metropolitan area are the districts of Egekent, Evka's, Işıkkent, Atatürk District, Esentepe, ( Gaziemir ) Emlakbank Hauses. The settlements which are consructed on the mass - movements, fault zone and alluvial holding rich ground water are Çiğli - Mavikent, Venedik Hauses, Özkanlar and Kadifekate, Gürçeşme, Göztepe, Baîçova - Atatepe, Yeşilyurt and surrounding areas of îzmirGulf