Sigorta şirketlerinde bilgi paylaşımı: Etkileyen faktörler üzerinde bir alan araştırması
Information sharing in insurance companies: A field study on affecting factors
  1. Tez No: 635284
  2. Yazar: MUHAMMET ZEKİ ZÜMRÜT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MELİH EYİTMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Globalleşen ve gelişen dünyada bilgi kavramının önemi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Bilgi, aynı zamanda işletmeler için yol gösterici bir unsurdur. İşletmelerde bilgi kaynaklarının var olmasından ziyade bilginin paylaşılması daha önemlidir. Bilgi paylaşıldıkça değer kazanmaktadır. Fakat paylaşılmasıda oldukça güç olabilmektedir. Buradan yola çıkarak, bu yüksek lisans tezi, bilgi paylaşımını etkileyen faktörleri ele alan bir çalışma olmuştur. Bu çalışmanın temel amacı, bilgi paylaşımını etkileyen faktörlerin bilgi paylaşımı üzerindeki etkisini ölçmektir. Bu amaçla öncelikle konuya ilişkin yerli ve yabancı literatür taranarak kavramsal çerçeve ve hipotezler oluşturulmuştur. Daha sonra, çalışma alan çalışması ile desteklenmiştir. Araştırmanın hipotezleri SPSS istatistik programından elde edilen sonuçlar ile analiz edilmiştir. Çalışmada yapılan analizler sonucunda bilgi paylaşımını etkileyen faktörlerden dışadönüklük, iletişim ve yenilikçi iklim boyutunun bilgi paylaşımı üzerinde pozitif etkisi olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulguların ilgili literatüre, bundan sonra yapılacak çalışmalara ve konunun gelişimine katkı sağlayacağı beklenmektedir. Araştırmanın sonuç kısmında elde edilen bulgular teorik ve uygulama bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of the concept of information continues to increase day by day in the globalizing and developing world. Information is also a guiding factor for businesses. Sharing information is more important than the availability of information resources in businesses. Knowledge gains value as it is shared. But sharing can be very difficult. Based on this, this master thesis has been a study that deals with the factors affecting information sharing. The main purpose of this study is to measure the effect of factors affecting information sharing on information sharing. For this purpose, firstly, domestic and foreign literature on the subject was scanned and conceptual frameworks and hypotheses were created. Later, the study was supported by field work. The hypotheses of the research were analyzed with the results obtained from the SPSS statistics program. As a result of the analysis made in the study, it was determined that extroversion, communication and innovative climate dimension had a positive effect on information sharing. It is expected that the findings will contribute to the related literature, future studies and the development of the subject. Findings obtained in the conclusion of the research are discussed in the context of theory and practice.