Cinsel istismar mağduru çocuklarla adli görüşme: Görüşme yöntemi ve görüşmecinin öznel deneyimi
Forensic interview with children who are victims of sexual abuse: interview method and subjective experience of the interviewer
  1. Tez No: 635285
  2. Yazar: BELGİN ÜSTÜN GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜLSEN ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çocuk istismarı ve ihmali dünyada milyonlarca çocuğu ve ailelerini etkileyen önemli bir toplumsal sorundur. Fiziksel, duygusal ya da cinsel hangi istismara uğramış olursa olsun çocuk istismarına ilişkin adli süreçte, fiziksel, biyolojik ve psikolojik bulguların doğru şekilde toplanarak değerlendirilmesinin yanı sıra mağdur çocukla yapılacak olan adli görüşmeler ve ifadesinin güvenilirliğinin değerlendirilmesine ilişkin hususlar önemli bir konudur. İfadenin güvenilirliğini belirleyebilmek için de çocuğun doğru ve ayrıntılı bilgi vermesi gerekmektedir. Bu doğrultuda araştırmamız iki aşamalı olarak kurgulanmıştır. İlk aşamasında; istismara uğramış çocukların ayrıntılı istismar öyküsü vermelerin sağlayan soru tarzları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu aşamadan elde edilen sonuçlar, adli görüşmecilerin görüşmeleri boyunca kapalı uçlu soruları daha fazla tercih ettiklerini, buna karşın açık uçlu soruların kapalı uçlu sorulara göre daha fazla ayrıntılı ifade alınmasını sağladığını göstermektedir. İkinci aşamasında ise; nitel inceleme yoluyla adli görüşmenin yetkinlik ve etkililiğine ilişkin betimleyici bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar literatür kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Child abuse and neglect is a major social problem affecting millions of children and their families in the world. Regardless of whether physical, emotional or sexual abuse has taken place, it is an important issue to assess the authenticity of physical, biological and psychological findings in the judicial process related to child abuse, as well as to evaluate the reliability of judicial interviews and statements to be made with victimized children. It is also necessary for the child to provide accurate and detailed information in order to determine the reliability of the statement. In this direction, our research was designed in two stages. In the first phase; the questioning styles that enable abused children to give detailed abuse stories were tried to be determined. The results obtained from this stage show that forensic interviewers preferred more closed-ended questions during their interviews, whereas open-ended questions provided more detailed statements than closed-ended questions. In the second phase; qualitative examination was attempted to establish a descriptive framework for the competence and effectiveness of judicial review. The results obtained are discussed within the scope of the literature.