Doğu Akdeniz enerji kaynaklarının bölgesel güvenliğe etkileri
Effects of Eastern Mediterranean energy resources on regional security
  1. Tez No: 635292
  2. Yazar: MAMMAD MAMMADLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Güney Avrupa, Balkan Yarımadası, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'yı birbirine bağlayan Doğu Akdeniz, coğrafi öneminin yanı sıra siyasi, askeri ve ekonomik açıdan da“stratejik kavşak”görünümündedir. Sahip olduğu stratejik konum bölgeyi, tarih boyunca bölgesel ve küresel güçlerin ilgi odağı haline getirmiştir. Doğu Akdeniz'in bu jeostratejik ve jeopolitik önemi ise, ticaret yolları üzerinde yer alması ve son yıllarda enerji rezervlerinin keşfedilmesinden dolayı daha da artmıştır. Bu çalışmada, Doğu Akdeniz'de enerji kaynaklarının keşfedilmesi ile bu enerji kaynaklarının bölgede yer alan ülkeler arasındaki tarihsel anlaşmazlıkları yeniden ortaya çıkardığı ve bu anlaşmazlıkların bölgesel güvenliği etkilediği savı ortaya konulmuştur. Doğu Akdeniz'de yeni keşfedilmiş enerji rezervleri, kıyıdaş ülkeler arasındaki tarihsel anlaşmazlıkları yeniden ortaya çıkarmış ve bölge dışı güçlerin bölgeye yönelik çıkar politikaları bölgesel güvenliği olumsuz yönde etkilemiştir. Doğu Akdeniz'deki yeni keşfedilmiş enerji rezervleri, bölge ülkeleri arasında deniz yetki alanları hususundaki anlaşmazlıkları da ortaya çıkarmıştır. Bu anlaşmazlıklar, bölge ülkeleri arasında gerilimi artırmakta ve ülkeler arasındaki silahlanma yarışına neden olmaktadır. Doğu Akdeniz ülkeleri ve bölge dışı güçlerin bölgeye yönelik politika ve stratejileri, mevcut enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve uluslararası piyasaya çıkarılmasını engellemektedir. Literatürde Doğu Akdeniz'in bölgesel güvenliği hususundaki kaynak ve araştırma eksikliği çalışmanın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu sebeple çalışmanın Doğu Akdeniz enerji kaynaklarının bölgesel güvenliğe olan etkisinin çalışılması ile Türkçe literatürdeki boşluğu doldurması ve literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Connecting Southern Europe, the Balkan Peninsula, the Middle East and North Africa, the Eastern Mediterranean has a“strategic intersection”in terms of its political, military and economic aspects. Its strategic position has made the region the center of attention of regional and global powers throughout history. This geostrategic and geopolitical importance of the Eastern Mediterranean has increased further due to its location on trade routes and the discovery of energy reserves in recent years. In this study, it was revealed that the discovery of energy resources in the Eastern Mediterranean reveals the historical disputes between the countries in the region and that these disputes affect regional security. Newly discovered energy reserves in the Eastern Mediterranean have resulted in historical disputes between riparian countries, and the interest policies of non-regional powers towards the region have negatively affected regional security. Newly discovered energy reserves in the Eastern Mediterranean have also revealed disputes between the countries of the region on maritime jurisdiction. These disputes increase tensions among the countries of the region and cause an arms race among the countries. The policies and strategies of the Eastern Mediterranean countries and non-regional powers towards the region prevent the development of existing energy resources and their release to the international market. Lack of resources and research on the regional security of the Eastern Mediterranean in the literature has led to the emergence of the study. For this reason, the study is expected to fill the gap in the Turkish literature and contribute to the literature by studying the effect of Eastern Mediterranean energy resources on regional security.