Türkiye'nin Doğu Akdeniz politikalarının enerji geçiş güvenliğine yansımaları
Reflections of Turkey's Eastern Mediterranean policies on energy transit security
  1. Tez No: 882035
  2. Yazar: MERVE KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP AFŞIN RAVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası Ticaret, Energy, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Doğu Akdeniz politikalarının enerji geçiş güvenliği üzerindeki yansımalarını incelemektedir. Doğu Akdeniz, zengin enerji kaynakları ve stratejik konumu nedeniyle bölgesel ve küresel enerji politikalarında önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye, bölgedeki enerji kaynaklarının keşfi ve işletilmesi süreçlerinde aktif bir politika izlemektedir. Bu bağlamda, Türkiye'nin enerji stratejileri ve politikaları, enerji geçiş güvenliği açısından kritik bir öneme sahiptir. Çalışmanın, üç ana bölümü Türkiye'nin Doğu Akdeniz bölgesindeki varlığını enerji kaynakları bakımından incelemektedir. İlk bölümde, enerji kaynakları ve bu kaynaklara dair kavramsal çerçeve ve hukuki durum ele alınmaktadır. İkinci bölümde, kıyıdaş ülkelerin Doğu Akdeniz'deki enerji politikaları detaylandırılmakta ve bu politikaların bölgesel enerji güvenliğine etkileri analiz edilmektedir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'nin Doğu Akdeniz enerji politikaları enerji geçiş güvenliği konusundaki stratejileri ve bu stratejilerin bölgedeki enerji geçiş güvenliğine yansımaları değerlendirilmektedir. Sonuç olarak, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki enerji politikalarının enerji geçiş güvenliği üzerindeki etkileri, bölgesel iş birliği ve çatışma dinamikleri çerçevesinde tartışılmaktadır. Türkiye'nin enerji geçiş güvenliği konusundaki stratejileri, bölgedeki enerji arz güvenliğini artırmakta ve ulusal enerji politikasının güçlenmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the reflections of Turkey's Eastern Mediterranean policies on energy transit security. The Eastern Mediterranean plays an important role in regional and global energy policies due to its rich energy resources and strategic location. Türkiye follows an active policy in the exploration and exploitation of energy resources in the region. In this context, Turkey's energy strategies and policies are of critical importance for energy transit security. Three main parts of the study examine Turkey's presence in the Eastern Mediterranean region in terms of energy resources. In the first part, energy resources and the conceptual framework and legal status of these resources are discussed. In the second part, the energy policies of the riparian countries in the Eastern Mediterranean are detailed and the effects of these policies on regional energy security are analyzed. In the third section, Turkey's Eastern Mediterranean energy policies, strategies on energy transit security and the reflections of these strategies on energy transit security in the region are evaluated. As a result, the effects of Turkey's energy policies in the Eastern Mediterranean on energy transit security are discussed within the framework of regional cooperation and conflict dynamics. Turkey's strategies on energy transit security increase energy supply security in the region and contribute to the strengthening of the national energy policy.