TR63 bölgesindeki lojistik firmaların teknoloji yönetim becerilerinin belirlenmesine yönelik bir alan çalışması
A field study for determining the technology management skills of logistics firms in the TR63 region
- Tez No: 635291
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF SELİM EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Uluslararası bağlamda rekabet edebilmek için sadece müşterinin istediği, kaliteli ve uygun maliyetli mal ve hizmetlerin üretimi yeterli kalmamaktadır. Ürün ve hizmetlerin dağıtımı da pazar payının korunması ve rekabette ayakta kalabilmek için önemlidir. Bu kapsamda lojistik faaliyetleri öne çıkmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte lojistik süreçlerinde de teknolojinin süreçlere daha fazla girdiği gözlenmektedir. Buradan yola çıkarak bu çalışmada TR63 Bölgesinde faaliyet gösteren lojistik firmalarının teknoloji yönetim becerilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda gerçekleştirilen kapsamlı yazın taramasından elde edilen bulgularla kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Yine literatürde sıkça kullanılan Tekin ve Göral'ın (2010: 293) uyguladıkları ölçek tabakalı örnekleme ile elde edilen 310 kişiye uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular incelendiğinde TR63 Bölgesindeki lojistik firmalarının teknoloji yönetim becerilerinin yüksek düzeylerde olduğu görülmektedir. Ayrıca demografik faktörler bağlamında gerçekleştirilen analizlerde gelirde seçme boyutunda geliri yüksek olanların daha yüksek bir algısının olduğu belirlenmiştir. Ayrıca iller bağlamında gerçekleştirilen analiz sonuçları koruma boyutunda istatistiki olarak anlamlı şekilde Hatay ilindekilerin diğer gruplara göre yüksek algısının olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında lojistik sektöründeki firmaların, konuyla ilgili politika geliştiricilerin ve araştırma yapacak olan araştırmacıların kullanabilecekleri öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In order to compete in an international context, the production of quality and cost-effective goods and services that the customer requires is not sufficient. Distribution of products and services is also important to maintain market share and survive in competition. In this context, logistics activities stand out. With the developing technology, it is observed that technology enters the processes more in logistics context. Based on this, in this study, it was aimed to determine the technology management skills of logistics companies operating in the TR63 Region. A conceptual framework has been created with the findings obtained from the comprehensive literature review carried out in this context. Again, the scale applied by Tekin and Göral (2010: 293), which is frequently used in the literature, was applied to 310 people obtained by stratified sampling. When the findings obtained from the study are analyzed, it is seen that the technology management skills of logistics companies in the TR63 Region are at high levels. In addition, in the analysis carried out in the context of demographic factors, it was determined that those with high income in the selection dimension had a higher perception. In addition, the results of the analysis carried out in the context of the provinces were found to be statistically significantly higher in the protection dimension than those in Hatay. In the conclusion part of the study, suggestions are available to companies in the logistics sector, policy developers and researchers who will conduct research.