Elektrikli araç tahrik sistemleri için akı anahtarlamalı motor tasarımı
Flux switching motor design for electric vehicle drive systems
  1. Tez No: 635326
  2. Yazar: SÜMEYYE ÇARKIT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN ÜSTKOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ulaşım gereksiniminin hayatımızdaki öneminden dolayı araçlara olan ihtiyaç giderek artmaktadır. İhtiyaç duyulan bu ulaşım araçlarının tahrik sistemlerine göre; içten yanmalı, elektrikli ve hibrit olarak üç ana başlıkta sınıflandırılması mümkündür. Literatürdeki ilk elektrikli araçların sahip olduğu düşük menzil ve düşük performans gibi özelliklerinden dolayı; kullanıcıların günümüzdeki tercihleri yaygın olarak içten yanmalı araç yönünde olmaktadır. Fakat içten yanmalı motorlarda yakıt olarak kullanılan petrol rezervlerinin gün geçtikçe azalması ve içten yanmalı motorların çalışmasıyla açığa çıkan zararlı gazların atmosfere zarar vermesinden dolayı elektrikli araçlara olan ilgi ve elektrikli araçlar üzerinde yapılan çalışmalar gün geçtikçe artmaktadır. Elektrikli araçların performans ve kat edebileceği mesafeyi belirleyen en önemli bileşenleri; güç birimi olan bataryalar ve tahrik sistemlerinde kullanılan elektrik motorlarıdır. Bu çalışmada, elektrikli araç tahrik sistemleri için akı anahtarlamalı motor tasarımı üzerine bilgisayar ortamında test ve analiz uygulamaları yapılmıştır. Bilgisayar destekli iki ve üç boyutlu tasarım programları vasıtasıyla oluşturulan akı anahtarlamalı motor tasarımı üzerinde çalışma yapılmış ve sonlu elemanlar analiz yöntemiyle analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for vehicles is increasing due to the importance of transportation in our lives. It is possible to classify these transportation vehicles in three main categories according to the propulsion systems: internal combustion, electric and hybrid. Due to the features such as low range and low performance of the first electric vehicles in the literature, the current preferences of the users are commonly towards the internal combustion vehicle. However, interest in electric vehicles and studies on electric vehicles are increasing day by day due to the decreasing of oil reserves used as fuel in internal combustion engines and harmful gases released by the operation of such engines are damaging the atmosphere. The most important components are that affect the performance of electric vehicles and determine the range they can travel are, electrochemical batteries used as power units and electric motors used in drive systems. In this study, computer testing and analysis were performed on flux switching motor design for electric vehicle drive systems. A study was carried out on the flux switching motor design created using computer aided 2D and 3D design programs. Analyzes were carried out with the help of finite element analysis method.